Związek drewna i betonu

14 października 2014
...

Beton i drewno to materiały o wielu wcieleniach. W pierwszym odczuciu nie mają ze sobą wiele wspólnego.

Beton i drewno to materiały o wielu wcieleniach. W pierwszym odczuciu nie mają ze sobą wiele wspólnego. Każdy z nich bowiem wnosi do wnętrz inną gamę znaczeń i emocji. Choć tak różne - właśnie te dwa materiały bazowe stały się składnikiem kolekcji dekorów zaprojektowanych dla firmy Pfleiderer i Interprint przez współczesnych mistrzów wzornictwa – Piotra Kuchcińskiego i Oskara Ziętę.

Punktem wyjścia dla stworzenia zupełnie nowych dekorów stała się współczesna architektura i charakterystyczne dla niej materiały. Pozornie nie mające ze sobą nic wspólnego drewno i beton w rękach doświadczonych projektantów, okazały się zgraną parą – pełną emocjonalnego napięcia rodzącego się w miejscu zetknięcia różnych jakości i …. różnych osobowości.

Księżycowe klimaty i szwajcarskie inspiracje
- Kiedy rozpocząłem studia w Szwajcarii zyskałem możliwość bezpośredniego zetknięcia się z architekturą na najwyższym światowym poziomie. Mogłem zwiedzać budynki zaprojektowane przez studio Christiana Kereza czy innych cenionych architektów. Widziałem jak surowy beton w ich interpretacji staje się czymś więcej niż konstrukcją. Było to coś bardzo mocno oddziałującego na zmysły, na moją wyobraźnię – opowiada Oskar Zięta.

Właśnie te doświadczenia okazały się kluczowe dla powstania dwóch dekorów inspirowanych różnymi obliczami betonu. Surowy RAW CONCRETE, którego wzór kojarzy się z poszatkowaną kraterami i nierównościami powierzchnią księżyca pokazuje całe bogactwo rysunku prawdziwego betonu. Jego przeciwieństwem jest SWISS CONCRETE – łagodny delikatny rysunek o jasnym wybarwieniu to zupełnie inne oblicze betonu.

Klasyczny orzech, chłodna daglezja
Piotr Kuchciński zaprojektował dwa dekory drewnopochodne – REAL WALNUT i DAGLEZJĘ, gdyż jak przyznaje sam projektant drewno jest materiałem bliskim jego sercu.

- Tworząc meble nieustannie pracuję z drewnem lub materiałami drewnopochodnymi. Patrzę na nie przez pryzmat swoich projektowych zadań. Często wyobrażam też je sobie w kontekście gotowych wnętrz: jak współgrają z kolorem ścian, podłogi, innych elementów. Doceniam takie gatunki drewna jak orzech, który pozwala na tak wiele połączeń, pasuje do różnych wnętrz. Ciekawią mnie też nowe pomysły, zwłaszcza te, które moim zdaniem mają potencjał przetrwania sezonowych trendów – mówi Piotr Kuchciński.

W przypadku daglezji kluczowy był nowoczesny efekt, wynikający z połączenia rysunku słoi z chłodnym wybarwieniem.

- Z tegorocznych targów w Mediolanie wróciłem zafascynowany bieloną sosną i szarawymi daglezjami – a życie dopisało do tej fascynacji zabawną puentę – okazało się, że drzewo rosnące przed moim nowym domem to … daglezja. Czy mogłem dostać lepszy znak od losu?” – żartuje Kuchciński.

 

 

Komentarze