Zamiast łóżka...

30 czerwca 2014
...

Z reguły głównym meblem w sypialni jest łóżko. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy zamiast tradycyjnego łóżka warto zastanowić się nad podestem pod materac.

Dotyczy to na przykład wnętrz w których idealnym miejscem do spania jest obudowana z trzech stron nisza, lub jeżeli chcemy wydzielić część sypialną w jednoprzestrzennym wnętrzu.

 

 

Pierwszym etapem jest wykonanie skrzyni z płyty MFP. Składałaby się z czterech boków, ale ponieważ w jednej ze ścian podestu mają znajdować się szuflady, zastąpi go ażurowa konstrukcja z elementów drewnianych. Skrzynia będzie stanowić oparcie dla stelaża pod materac.

 

1 - Ścianki podestu z płyty MFP
2 - Elementy drewniane usztywniające konstrukcję i stanowiące półkę do oparcia dna materaca
3 - Słupki drewniane
4 - Środkowy element z płyty MFP zapewniający sztywność skrzyni.

 

 

Dno łóżka można wykonać samemu albo kupić gotowe. Istotne jest, żeby jego konstrukcja była na tyle ażurowa, aby umożliwić wentylację spodu materaca. Aby cała konstrukcja była stabilna, należy wyeliminować możliwość jego przesuwania się. Jeśli zabudowujemy podest we wnęce – rolę ogranicznika przejmą ściany. Na bokach nie przylegających do ścian należy wykonać elementy frontowe z płyty MFP.

 

1 - Dno materaca
2 - Frontowe elementy podestu z płyty MFP
3 - Konstrukcja skrzyni
4 - Środkowy element z płyty MFP zapewniający sztywność skrzyni.

 

 

Ostatnie czynności to ułożenie materaca i wsunięcie szuflad. Same szuflady to proste pudła z płyty MFP zaopatrzone w meblowe kółka. Przygotowany podest można oczywiście pomalować lub wykończyć zgodnie z koncepcją wnętrza.


1 - Materac
2 - Podest
3 - Szuflady

Komentarze