Za co kochamy laminaty HPL?

10 lutego 2020
...

Co sprawia, że laminaty HPL są coraz bardziej popularne? Dlaczego i do czego ich używamy? Gdzie się sprawdzają?

Od chwili wprowadzenia laminatów HPL na rynek stały się one nowoczesną i ciekawą alternatywą dla tradycyjnych materiałów wykończeniowych: drewna, kamienia, płytek ceramicznych czy tapet. Dla jednych są odtąd źródłem inspiracji, dla innych źródłem rozterek: co wybrać? Dlatego dzisiaj krótko o tym, czym jest laminat HPL i jakie są jego zalety.

Co to jest laminat HPL?

To jeden z najbardziej wytrzymałych i odpornych materiałów używanych w meblarstwie i w zabudowie wnętrz. W zależności od grubości laminat HPL może być stosowany jako materiał okleinowy lub jako materiał konstrukcyjny. Powstaje on przez sprasowanie i utwardzenie – w warunkach wysokiego ciśnienia i temperatury – kilku warstw papieru rdzeniowego oraz warstwy papieru dekoracyjnego.

Co wyróżnia laminat HPL spośród innych materiałów wykorzystywanych do aranżacji wnętrz?

Przede wszystkim laminaty HPL są materiałem bardzo odpornym na zużycie, uderzenia i zadrapania, wysoką temperaturę oraz wilgoć. Są także łatwe do utrzymania w czystości, a przez to bardzo funkcjonalne. Gdy porównamy je z innymi materiałami wykorzystywanymi do aranżacji wnętrz, okazuje się, że płyty oklejone HPL m.in.:

  • Nie wymagają specjalnych zbiegów pielęgnacyjnych, tak jak drewno, kamień naturalny czy beton architektoniczny, które należy co jakiś czas impregnować.
  • Nie wymagają szczególnej ostrożności podczas transportu, a potem w użytkowaniu.  W przeciwieństwie do płytek ceramicznych i kamienia naturalnego – materiałów, które pękają i które łatwo można uszkodzić przy montażu szafek i akcesoriów (dotyczy to szczególnie płytek) – są trwalsze.

Niewątpliwie tym, co jeszcze wyróżnia płyty oklejane HPL, jest ich szerokie zastosowanie. Wykorzystuje się je do produkcji mebli i frontów meblowych, blatów, lad sklepowych, stołów, biurek, drzwi i różnych elementów zabudowy w obiektach prywatnych, publicznych i na okrętach. Duropal HPLwysokociśnieniowy dekoracyjny laminat Pfleiderera – używany jest także do zabudowy pomieszczeń, w których obowiązują wysokie wymagania w zakresie wytrzymałości i higieny, czyli na przykład: w gastronomii, w przychodniach i laboratoriach, w zakładach opieki zdrowotnej, przedszkolach i w szkołach. Jest to możliwe dzięki innowacyjnym rozwiązaniom, stosowanym przy produkcji laminatów Duropal HPL, takim jak powłoka antybakteryjna microPLUS® lub struktury XTreme Matt i XTreme plus z głęboko matowym i odpornym wykończeniem. Ponadto w ofercie Pfleiderera znajdziemy również specjalne wersje laminatów wysokociśnieniowych HPL, które umożliwiają realizację niestandardowych projektów. To między innymi Duropal HPL Magnet, Duropal HPL Real Metal, trudno zapalny Duropal HPL Metallic Pyroex czy Duropal HPL ESA z powłoką antyelektrostatyczną.

  

Laminaty HPL mają jeszcze jedną zaletę – sprostają każdej aranżacji, ponieważ dostępne są w bogatej palecie barw i dekorów. W przypadku laminatów Duropal HPL oznacza to, że możemy wybierać spośród ponad 300 dekorów, wzbogaconych dodatkowo odpowiednimi strukturami powierzchni.

Przy takiej różnorodności zaaranżowanie jakiegokolwiek wnętrza jest bardzo proste. Przykładowo, aby stworzyć harmonijną i przytulną przestrzeń, utrzymaną w stylu naturalnym,  należy przede wszystkim sięgnąć po elementy drewniane. Najlepiej te o ciepłej barwie i ożywionym usłojeniu, jak dąb (Dąb Shetland, Dąb Riva) i jesion (Jesion Górski, Jesion Firenze Jasny). Takie drewna – o autentycznym wyglądzie i miodowym wybarwieniu –  będą się zawsze nam kojarzyć z naturą oraz świetnie komponować się z zielenią roślin czy ciepłą paletą barw – na przykład z beżami.

        

od lewej: Dąb Shetland (R20246), Dąb Riva (R22239), Jesion Firenze Jasny (R34021), Jesion Górski (R34033), 

Komentarze