Z wybiegu na meble

1 lipca 2017
...

Kultowy wzór pepitki to jeden z motywów, który w świecie mody cieszy się największą rozpoznawalnością. Jest niezwykle uniwersalny, łączny bowiem tradycję z nowoczesnością – doskonale odnajduje się w stylizacjach eleganckich, codziennych, sportowych, a nawet wieczorowych. Prosto z wybiegów trafił także na meble, jeszcze bardziej podkreślając swoją pozycję, tym razem w świecie designu.

Pepitka – wzór z historią

Choć wydaje się, że pepitkę rozpozna każdy – dla wielu zaskoczeniem będzie fakt, że jej historia sięga III w. n. e. Wtedy właśnie, na terenach Skandynawii, mieliśmy pierwszy raz do czynienia z materiałami tkanymi w nieco przekrzywioną, ciemno-jasną kratkę, którą możemy uznać za swoisty „prototyp” dzisiejszej pepitki. Wzór, który jest najbardziej zbliżony do współczesnego motywu, pojawił się zaś w XVII wieku na szkockich pledach.

Popularność wzoru zdecydowanie wzrosła w XX stuleciu. Pepitka święciła triumfy od lat 20. do lat 50. Warto podkreślić, że wtedy właśnie przestała być postrzegana wyłącznie przez pryzmat wzoru tekstylnego – zyskała rangę symbolu, który na myśl przywodził pożądany luksus i prawdziwą elegancję (nawet marka Dior wykorzystała ten motyw na opakowaniu perfum „Miss Dior”).

 

Meble w „psi ząb”

Czy klasyczny wzór pepitki może sprawdzić się w meblarstwie i aranżacji wnętrz? Jak najbardziej - udowadnia to dekor Pepitka Szara (F76069) Pfleiderer.

Pepitka jest wzorem spokojnym i uporządkowanym. Zaskarbiła sobie względy miłośników ponadczasowej klasyki. Między innymi dlatego firma Pfleiderer postanowiła wykorzystać jej urok również w aranżacji wnętrz. Zaproponowała dostępny na różnych nośnikach (płytach laminowanych i laminatach HPL) dekor Pepitka Szara (F76069), który jest udanym połączeniem klasycznego tekstylnego wzoru z oryginalną strukturą siatkową. Elegancki i surowy, idealnie odnajdzie się na frontach mebli, zabudowach w domach, a także w obiektach użyteczności publicznej.

Obok wnętrza, w którym króluje pepitka – nikt nie przejdzie obojętnie!

Komentarze