Uwolnić Projekt!

15 września 2014
...

W ramach koncepcji „Uwolnić projekt” współczesne interpretacje tradycyjnych wytworów rzemieślniczych i rękodzielniczych zostały bezpłatnie udostępnione w internecie.

 

W ramach koncepcji „Uwolnić projekt” współczesne interpretacje tradycyjnych wytworów rzemieślniczych i rękodzielniczych zostały bezpłatnie udostępnione w internecie. Zaprojektowane przez profesjonalnych designerów wzory są objęte licencją Creative Commons, co umożliwia każdemu pobranie wybranego projektu, dopasowanie go do własnych potrzeb oraz wykonanie. Zgodnie z ideą przedsięwzięcia – samemu lub u lokalnego rzemieślnika.

UWOLNIĆ PROJEKT to projekt dofinansowany i realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu KOLBERG PROMESA 2014. Jego organizatorem jest Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie; Współorganizatorem Stowarzyszenie „Z Siedzibą w Warszawie”.

http://www.uwolnicprojekt.org/pl/przedmioty.html

Fot. materiały prasowe

 

AZE design - Lampa Bunia

Inspiracją dla nowego przedmiotu stała się buńka, czyli naczynie do przechowywania płynów. Punktem wyjścia dla projektantów z grupy AZE design był fakt, iż większość przedmiotów wciąż wytwarzanych w pracowniach garncarskich, przy użyciu tradycyjnych technik rzemieślniczych, dawno już przestała być potrzebna we współczesnych gospodarstwach domowych. Rzemieślnicy wciąż jednak wytwarzają tradycyjne wzory, które spełniają dziś funkcję dekoracyjno-kolekcjonerską.

 

Pani Jurek - Zyyydel 01; Zyyydel 02

Projekty Pani Jurek odnoszą się do kolekcji mebli, wśród których znajdują się dawne zydle, krzesła, fotele. Materiałem, budową i sposobem łączenia elementów krzesło nawiązuje do tradycyjnych zydli. Zawiera wyjmowany niewielki pulpit, który może służyć jako miejsce na książkę, urządzenie mobilne lub talerz. ZYYYDEL sprawdzi się równie dobrze jako rodzaj deski kuchennej lub jako miejsce do wspólnego czytania książek z dzieckiem. Pod względem konstrukcji zydle nawiązują do bogato rzeźbionych krzeseł renesansowych zwanych "sgabello", występujących w meblarstwie europejskim.

 

 AZE design - Stołek jednonożny
Stołek, powstał z inspiracji popularnymi wiejskimi, trójnożnymi zydlami. Pozbawiony dwóch nóg stołek, staje się składanym, lekkim i poręcznym siedziskiem, przydatnym w parku czy na pikniku. Sznur przewleczony przez otwory w siedzisku umożliwi proste mocowanie i przenoszenie.

 

Artur Gosk - Stołek

W kolekcji mebli znajdują się między innymi poręczne, wykorzystywane kiedyś w gospodarstwach do różnych celów stołki, składające się z siedziska oraz monolitycznej, czworonożnej podstawy. Naturalnie wytworzony okółek, kształtujący się podczas wzrostu pnia i gałęzi drzew, posłużył wytwórcy jako baza do taboretu. Stanowi on trzon konstrukcyjny przedmiotu - dzięki czemu stołek złożony jest tylko z dwóch elementów.

Komentarze