The Grid. Rozdzielenie funkcji

10 października 2013
...

Zaprojektowany przez Marię Jeglińską wazon „The Grid” to rezultat przemyśleń projektantki nad złożonością funkcji przedmiotów.

 

Wazon to pozornie prosty obiekt – naczynie na kwiaty, wykonane najczęściej z ceramiki lub szkła. Jednak sprawny designer widzi w nim przede wszystkim funkcje jaką pełni jako przedmiot, to w jaki sposób będzie wykorzystywany, jaka jest przestrzeń wokół niego, jaką wartość przyniesie w użyciu.

 

Maria Jeglińska zauważyła, że w rzeczywistości funkcja wazonu jest podwójna – podtrzymuje kwiat oraz pełni rolę pojemnika na wodę. Ich świadome rozdzielenie pozwala stworzyć zupełnie nowy rodzaj naczynia na kwiaty. Składający się z małego aluminiowego spodka na wodę oraz wolno stojącej struktury wykonanej z plastikowej siatki podtrzymującej kwiat „The Grid” daje możliwość wykorzystania wazonu na różne sposoby. Sztywna siatka umożliwia układanie bardzo zróżnicowanych kompozycji kwiatowych.

 

Maria Jeglińska – projektantka produktu.

 

Urodzona w 1983 r. absolwentka prestiżowego ECAL w Lozannie, zajmuje się przede wszystkim projektowaniem przemysłowym oraz pracą konceptualno-badawczą. Projektuje miedzy innymi dla: Ligne Roset, Cinna, DesignMarketo, Porcelana Kristoff. Aktywnie działa w think tanku W.I.R.E. z siedzibą w Zurychu, we współzałożonym przez siebie w 2010 roku EESTT (Eastern European Study Think Tank) oraz w Biurze Projektowania i Badań (Office for Design & Research). Zajmuje się również aranżowaniem przestrzeni wystawienniczych (jako kuratorka i projektantka London Design Festival w 2012, ICFF w Nowym Jorku 2013; wystawa „Punkty widzenia-punkty siedzenia” podczas Łódź Design Festival 2012).

 

Projektantka regularnie bierze udział w najważniejszych międzynarodowych wystawach i targach designu (m.in. Salone del Mobile w Mediolanie, London Design Festival, czy Biennale Designu w St. Etienne).

 

Więcej: www.mariajeglinska.com


Komentarze