Teleskop

23 sierpnia 2014
...

Teleskop w domu projektanta? Owszem. Obserwacja (nieba, krajobrazu miejskiego, natury) nie tylko może być bardzo ciekawa. Przede wszystkim świetnie przystaje do projektowania funkcjonalnego.

 

Obserwacja jest dla projektanta ważnym elementem pracy. Projektanci produktu operują najczęściej małą skalą (“na wyciągnięcie ręki”) np. biżuteria czy ceramika lub większą np. meble, czasem wkraczają w skalę architektoniczną. Obserwacje prowadzone przez teleskop wprowadzają w życie zupełnie nową skalę - kosmiczną.

 

 

Obserwując np. kratery na Księżycu obiekcie oddalonym od Ziemi o dystans jaki przeciętny samochód przebywa w 35 lat, czy gromady gwiazd, zmienia się postrzeganie otoczenia na co dzień. Oczywiście umysł ludzki z trudem jest w stanie wyobrazić sobie taki ogrom przestrzeni naokoło nas (planety Ziemi), ale im dalej próbuję wyjść z wyobrażeniem nie zmierzonej przestrzeni tym bardziej budujące jest to doznanie.

 

 

Takie obserwacje zwracają uwagę na kompozycję i relację co jest istotne przy projektowaniu przedmiotów, które zawsze pozostają w relacji z przestrzenią.

Tekst i zdjęcia - Nikodem Szpunar.

Studio Szpunar powstało ze współpracy Nikodema Szpunara i Kamili Niedzwiedzkiej, absolwentów wydziału wzornictwa Warszawskiej ASP. Założone w 2012 roku na warszawskiej Pradze Studio zajmuje się realizacją projektów z szerokiego zakresu: projektowanie i rozwój produktów, krótkie serie, wdrażanie projektów na indywidualne zamówienie. Nikodem i Kamila eksperymentują z przedmiotem w poszukiwaniu nowych typologii, rozwiązań i komfortu.

Komentarze