Sztuka piękna i użytkowa

17 lutego 2014
...

Piękno i ergonomia to dwie podstawowe cechy, które stanowią część wspólną każdego zaprojektowanego przez Marię Wyszyńską obiektu. Do 21 lutego br., wystawę prac artystki możemy obejrzeć w Krzywym Kominie we Wrocławiu.

 

Maria Wyszyńska to projektantka wszechstronna, działająca na granicy dwóch dziedzin - wzornictwa przemysłowego i sztuki. Z wykształcenia jest architektem wnętrz, ale zajmuje się również projektowaniem imebli, przedmiotów, scenografii, wykonuje rzeźby, witraże i fusing. Wspólną cechą zaprojektowanych przez nią obiektów jest ich estetyka. Jednak po chwili z łatwością dostrzeżemy, że przedmioty te powstały z konkretnej potrzeby, a ich wygląd w rzeczywistości jest pochodną ich funkcji. Obiekty zaprezentowane na wystawie często posiadają kilka funkcji, tak jak fotel leżanka, albo mata dla dzieci, która służy do nauki i zabawy.

 

Zupełnie odrębną kategorię stanowią rzeźby. Zredukowane do swojej estetycznej wartości, wizualnie lekkie i efemeryczne – tworzą osobisty manifest artystyczny designerki.

 

Prezentowane na wystawie rzeźby, makiety projektów oraz prototypy mebli i przedmiotów codziennego użytku powstały w latach 2007-2013 i do 21 lutego, można je oglądać codziennie w Centrum Rozwoju Zawodowego Krzywy Komin we Wrocławiu.

 

Maria Wyszyńska – absolwentka Architektury Wnętrz na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Jej prace obejmują projektowanie i realizację mebli, rzeźb, wzornictwo, scenografię, witraż i fusing. Zaprojektowała m.in. scenografię i rekwizyty do „Misterium Męki Pańskiej” oraz wnętrze klubokawiarni „La Boca Cafe” w Poznaniu. Jej pasją, którą realizuje w wolnych chwilach jest rysowanie i malowanie na folii.
www.mariawyszynska.pl

Komentarze