Sztuka jedzenia

4 listopada 2013
...

W powszechnej świadomości projektanci to osoby, które tworzą samochody, ubrania, krzesła, przedmioty. Projektowanie jedzenia jest jednak ważne i obecne w naszym życiu codziennym.

 

Food design to jednak coś więcej niż tylko artystyczna stylizacja produktów żywnościowych. To także akt twórczy jakim może być np. nadawanie kształtu bochenkowi chleba oraz styl życia wynikający z świadomych wyborów jakich dokonujemy każdego dnia.

 

Wystawa „Food/Design/Humanity”, którą można było obejrzeć podczas niedawno zakończonego festiwalu designu w Łodzi to interesująca próba przedstawienia zagadnienia projektowania żywności oraz jego nieco szerszego kontekstu. Przedstawione zostało tam jedyne w swoim rodzaju wzornictwo, które pokazuje ekspresję artystyczną urzeczywistnioną z pomocą elementów naszej diety, które każdego dnia kupujemy w supermarketach, delikatesach, cukierniach, targowiskach itd. Artykuły żywnościowe zostały umieszczone na trzech długich stołach, na których zostały one zaaranżowane według trzech kategorii tematycznych – projektowanie, rytuał spożywania i wieczność. Zaskakujące połączenia produktów żywnościowych i rekwizytów pozornie nie związanych z zagadnieniem odżywania skłania do głębszej refleksji nad konsekwencjami pozornie banalnych codziennych wyborów. Naprawdę smakowity kawałek designu.

 

Food Design to innowacyjne projektowanie żywności, diety, doświadczenia związanego z przygotowywaniem jedzenia i konsumpcją. Dotyczy całego procesu zaczynając od świadomego wyboru upraw, najlepszej jakości składników, poprzez logistykę, przechowywanie innowacyjne podejście do procesu projektowania żywności, opakowań, naczyń oraz całej sfery związanej ze świadomą konsumpcją, zwyczajami i usługami. Food design wykorzystuje badania i trendy by stworzyć optymalne doświadczenie konsumenckie, uwzględniające zmieniający się styl życia i potrzeby różnych grup społecznych


Komentarze