Stolik kawowy

30 grudnia 2014
...

Co prawda stolików kawowych w ofercie sklepów z meblami można znaleźć mnóstwo, co jednak stoi na przeszkodzie przed skonstruowaniem własnego?

 

Tym razem nieco lżejszy temat. Co prawda stolików kawowych w ofercie sklepów z meblami można znaleźć mnóstwo, co jednak stoi na przeszkodzie przed skonstruowaniem własnego?


Ograniczeniem jest jedynie własna inwencja i umiejętności, oraz kilka danych. Wysokość takich mebli zaczyna się od 25cm (bardzo niski stolik) aż do ok. 75 cm (wysokość zbliżona do normalnego stołu). Najczęściej jednak jest to około 35-45cm. Wymiary poziome zależą od wielkości wnętrza, w którym stolik ma stanąć a także ilości kaw które planujemy na nim postawić. Na jedną lub dwie wystarczy płaszczyzna o wymiarach 40x40cm, jeśli jednak chcemy móc postawić na nim jeszcze cukierniczkę i talerzyk z ciastkami – warto ją jednak nieco zwiększyć.

Do budowy stolika posłuży jedna płyta MFP o grubości 18mm, kilka elementów z drewna i standardowe narzędzia. Oczywiście im bardziej zaawansowanym „parkiem maszynowym” dysponujemy – tym większe są nasze możliwości. Tu założeniem jest skonstruowanie stolika o bardzo prostej bryle i nowoczesnej formie. Ma też sprawiać wrażenie zawieszonego w powietrzu – trzeba więc odpowiednio cofnąć punkty podparcia tak, aby nie były widoczne z poziomu siedzącego człowieka.


1. Płyta MFP grubości 18mm z wyznaczonymi liniami cięcia
2. Elementy drewniane o przekroju 4x4cm
3. Elementy drewniane 10x6cm
4. Zestaw narzędzi

Zaczynamy od konstrukcji skrzynki z MFP na drewnianym szkielecie. Stolik ma mieć 80x80cm i wysokość 35cm, z czego 10cm przypadnie na cokół. Zamiast cokołu można oczywiście wykonać nóżki bądź zainstalować kółka meblowe.


1. Cokół o obrysie 60x60cm z elementów drewnianych
2. Szkielet skrzynki z elementów drewnianych
3. Dół i góra z płyty MFP o wymiarach 80x80cm
4. Boki z płyty MFP o wysokości 25cm

Gotowy stolik można pomalować lub tylko polakierować eksponując naturalny kolor i charakterystyczny wygląd płyty MFP. Można również (jak w tym wypadku) połączyć obie te wersje, malując jedynie niektóre elementy i płaszczyzny. Zarówno dobór kolorów jak i ostateczne wykończenie mebla jest wyłącznie kwestią własnej inwencji i umiejętności wykonawcy.

Komentarze