Smak zielonych pomidorów

17 kwietnia 2014
...

Pizzeria Pomodoro Verde w podwarszawskim Brwinowie to kolejna restauracja oferująca dania popularnej w Polsce włoskiej kuchni. Ale to nie wszystko. Wnętrze wyróżnia nowoczesna, kontrastowa kolorystyka ożywiona zielonymi akcentami.

 

Projektując POMODORO VERDE - nowy lokal z włoską kuchnią - studio Sarna Architekci zrezygnowało z rustykalnej stylistyki, która często pojawia się w podobnych restauracjach. W jej miejsce wprowadzili znacznie bardziej nowoczesny styl, współgrający z podejściem właścicieli pizzerii do kulinarnych tradycji Italii.

 

Wysokie i przestronne wnętrze powinno być przytulne i zachęcać do spędzania w nim czasu.

 

Stąd projektanci wybrali ciemną kolorystykę drewna, dla urozmaicenia zróżnicowaną nieco tonacjami. Najciemniejsze są meble, które kontrastują z jasną drewnianą podłogą oraz pomalowanymi na biało ścianami. Całość zaś ożywiają zabawne akcenty w kolorze żywej, intensywnej zieleni: dekoracyjne „kwiaty” z konewek, sznury lamp i pojedyncze krzesła. Soczysta zieleń to oczywiście nawiązanie do nazwy lokalu oznaczającej po włosku zielonego pomidora.

 

W projekcie wykorzystano materiały Pfleiderer: płytę meblową w dekorze Dąb Grafit oraz szczególnie odporne na uszkodzenia laminaty HPL w kolorze Dąb Grafit i Aluminium (stanowisko pracy kucharza).


Komentarze