RHYTHM czyli historie łazienkowe

20 lutego 2014
...

W łazience, zwykle najmniejszym z pomieszczeń mieszkaniu, oprócz podstawowego wyposażenia sanitariatu, czyli toalety umywalki, prysznica lub wanny oraz przy odrobinie szczęścia pralki, konieczne jest pomieszczenie wielu dodatkowych rekwizytów.

 

Zadanie jest na pierwszy rzut oka niewykonalne, nic więc dziwnego, że funkcjonalne i ładne urządzenie małej łazienki stało się ulubionym studium przypadku dla młodych adeptów sztuki projektowania. Z tym ćwiczeniem zmierzyła się między innymi Magdalena Zarzycka, studentka wrocławskiej ASP, która zaprojektowała funkcjonalny mebel łazienkowy o zawierającej dużo spółgłosek nazwie.

 

Głównym założeniem estetycznym projektantki było wykorzystanie dużego lustra optycznie powiększającego łazienkę oraz ograniczenie liczby mebli do zabudowy podblatowej. Efektem jej pracy jest Rhythm, czyli pomysłowa szafka łazienkowa składającą się z sześciu modułów o różnych wielkościach umożliwiających przechowywanie wszelkich występujących w łazience przedmiotów. Projektantka przewidziała szuflady zarówno na artykuły codziennego użytku jak również rzadziej używane. Rama mebla została wykonana z białego lakierowanego MDF-u, natomiast fronty ze sklejki w naturalnym drewnianym kolorze. Proste w formie korpusy szafki, zostały opasane okładziną z płyty meblowej o wybarwieniu identycznym co blat.

 

Jedną z ciekawszych estetycznie opcji jakie przewidziała projektantka jest jednak wykonanie frontów szafki Rhythm z niemalowanej, ale zabezpieczonej przed wilgocią płyty drewnopochodnej. Ten surowy, z założenia budowlany materiał, coraz częściej wykorzystywany jest w również w aranżacji wnętrz, a z płyt wiórowych wykonywane są nawet blaty kuchenne. Surowa płyta w połączeniu z białą ramą szafki daje bardzo ciekawy i oryginalny efekt wizualny oraz wprowadza efekt nowości w łazience, gdzie przyzwyczajeni jesteśmy do standardowych białych błyszczących szafek z lakierowanego MDF-u.


Projekt szafki Rhythm powstał w 2014 r. w Pracowni Projektowania Mebla we Wrocławiu pod opieką prof. dr hab. Wacława Kowalskiego oraz as. Szymona Hanczara. Autorka projektu – Magdalena Zarzycka jest obecnie studentką Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

Komentarze