Regał

27 listopada 2014
...

Półka. Taka zwyczajna, do piwnicy albo warsztatu. W sam raz na słoiki z przetworami, zapas mąki, parę butelek oleju do silnika, komplet kluczy – albo setki innych rzeczy. W każdym razie bardzo przydatny mebel.

 

Półka. Taka zwyczajna, do piwnicy albo warsztatu. W sam raz na słoiki z przetworami, zapas mąki, parę butelek oleju do silnika, komplet kluczy – albo setki innych rzeczy. W każdym razie bardzo przydatny mebel. Przy tym fantastycznie prosty do samodzielnego skonstruowania. Na tyle banalny, że w zasadzie nie wymaga szczególnego projektu, wystarczy prosty szkic i przemyślenie poszczególnych elementów.

Na początek niezbędne materiały i narzędzia. Nie ma ich wiele.

1. Narzędzia: piła (będzie łatwiej, jeśli ręczną zastąpimy mechaniczną), młotek i gwoździe (lub wkręty i wkrętarka), przyrządy do mierzenia i ołówek stolarski
2. Płyta MFP
3. Listwy sosnowe 6x4cm (posłużą za nogi i podkonstrukcję półek – więc przynajmniej cztery z nich muszą mieć długość odpowiadającą wysokości przyszłej półki, a pozostałe – jej szerokości)
4. Listwy sosnowe 2x4cm. Będą usztywniać mebel. Można je zastąpić np. stalowymi prętami.

Zaczynamy od konstrukcji. Jest banalnie prosta, ale musi być wykonana dokładnie – od tego będzie zależeć wypoziomowanie półek.

1. Nogi półki. Muszą być ustawione dłuższym bokiem równolegle do półek. To ułatwi montaż konstrukcji, a jednocześnie spowoduje, że mebel będzie mniej odstawał od ściany.
2. Poziome elementy konstrukcji. Listwy ustawione „na sztorc” ułatwią montaż i znacząco zwiększą nośność półek
3. Odstępu między półkami ustawione tak, aby z niewielkim luzem zmieściły się tam rzeczy, które planujemy składować. Zbyt duży luz będzie marnotrawstwem przestrzeni, zbyt mały może spowodować, że mebel będzie bezużyteczny.
4. Wysokość dopasowana do wysokości pomieszczenia, w którym zamierzamy ustawić półkę.

Taka konstrukcja będzie jednak mało stabilna i wymaga usztywnienia. Część tej funkcji przejmą półki z płyty MFP, jednak konieczne będzie również dodatkowe usztywnienie. Może być wykonane z elementów drewnianych, ale też na przykład ze stalowych prętów lub taśm.

1. Konstrukcja półki
2. Elementy usztywniające umieszczone na przekątnych mebla.
3. Półki z płyty MFP

Komentarze