Red Dot Design Award, czyli o Oscarach Designu słów kilka

7 maja 2017
...

W szeroko pojętym świecie designu odbywa się szereg imprez i konkursów, na podstawie których możemy wyłaniać najciekawsze projekty i określać najgorętsze trendy wzornicze. Do tego typu wydarzeń z pewnością możemy zaliczyć przyznawanie nagród Red Dot Design Awards, które coraz częściej określane są nawet „Oscarami designu”.

Czym jest Red Dot Design Award?

Red Dot Design Award jest międzynarodową nagrodą z wieloletnią tradycją. Przyznawana od 1955 stała się synonimem prestiżu w dziedzinie wzornictwa. Rokrocznie do konkursu zgłasza się kilka tysięcy projektów, które mają szansę zyskać uznanie w oczach Design Zentrum NRW prowadzonego od 1991 roku przez prof. Petera Zeca.

 

Fot. http://red-dot.de/pd/2016_overview/?lang=en

 

Nagrody w konkursie przyznawane są raz w roku w trzech kategoriach, co ma zapewnić profesjonalną i różnorodną ocenę zgłoszeń w dziedzinie projektowania:

  • Red Dot Award: Product Design (Projektowanie Produktu) – najstarsza spośród trzech kategorii, obejmuje kilka obszarów produkcji (m.in. meble, sprzęt domowy, samochody).
  • Red Dot Award: Communication Design (Projektowanie Komunikacji) – nagroda przyznawana od 1993 roku za osiągnięcia w obszarze projektowania korporacyjnego, reklamy, dźwięku i mediów interaktywnych.
  • Red Dot Award: Design Concept (Projekt Koncepcyjny) – kategoria istniejąca od 2005 roku. W jej ramach przyznaje się nagrody młodym, kreatywnym projektantom i firmom projektującym z całego świata.

Komentarze