Połysk czy mat?

3 kwietnia 2018
...

Połysk ma w sobie tyle elegancji, zaś mat ujmuje głębią i jest tak doskonale stonowany. Ciężko zdecydować się na jeden materiał wykończeniowy, kiedy do wyboru jest tyle ciekawych opcji. Na co więc padnie wybór? Na połysk czy mat?

Wnętrza urządzamy na lata, dlatego tak ważne jest, aby wybrać dobre materiały, z jakich zostanie wykonane. Nie tylko funkcjonalne i trwałe, ale również ładne, które nie znudzą nam się po sezonie. Najczęstszym dylematem przy wyborze frontów mebli, jest kwestia tego, jak powinny być wykończone - na połysk, czy może raczej na mat. Oba rozwiązania mają swoich zwolenników oraz przeciwników, ale przede wszystkim charakteryzują się innymi właściwościami.

W pełnym blasku

Lakierowane powierzchnie optycznie powiększają pomieszczenia, dlatego projektanci chętnie stosują je w małych wnętrzach. Najbardziej uniwersalna jest biel, która pasuje do każdego stylu wnętrza i można ją łączyć z dodatkami we wszystkich barwach. W wysokim połysku atrakcyjnie prezentuje się każdy kolor, wyróżniając się doskonałym nasyceniem i niemalże trójwymiarowym blaskiem, zaś dekorom drewnianym, kamiennym bądź metalowym, nadaje on wyjątkowej głębi. Powierzchnie lakierowane ze względu na swój ekskluzywny charakter, są szczególnie polecane do wnętrz, w których klasa i elegancja stawiane są na pierwszym miejscu.

Lakierowane powierzchnie (szczególnie w pomieszczeniach tj. kuchnia czy łazienka) narażone są na zarysowanie. Dlatego wymagają szczególnej uwagi. Nie powinno się czyścić ich szorstkimi materiałami - jak szczoteczki, oraz stosować agresywnych detergentów. Odciski palców pozostawione na frontach z łatwością zmyjemy miękką ściereczką z mikrofibry.

Efektowny mat

Dzięki matowym powierzchniom wnętrze wydaje się spokojne, ciepłe i bardziej naturalne. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie lubią w wystroju wnętrz krzykliwych akcentów. Mat pięknie prezentuje się na jednobarwnych dekorach, jak również drewnianych, którym nadaje autentyczny wyraz.

Często obawiamy się, że matowe powierzchnie będą kłopotliwe do czyszczenia. Warto wówczas wybierać materiały wyposażone w specjalną powłokę, odporną na ślady dłoni lub tłuszczu. Wadą matowych powierzchni jest to, że pochłaniają one światło, a więc niespecjalnie sprawdzają się w małych pomieszczeniach. Aby uniknąć efektu optycznego zmniejszenia, warto pomyśleć o dodatkowym oświetleniu.

W zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać we wnętrzu, możemy wybierać powierzchnie lakierowane na wysoki połysk, z efektem lustra, pół mat i mat. Warto jednak pamiętać, że powinny one być dopasowane do stylistyki wnętrza oraz jego wielkości. W małych pomieszczeniach lepiej sprawdzą się jasne kolory i struktury odbijające światło, zaś na dużej przestrzeni możemy pozwolić sobie na większą swobodę. Ciekawym rozwiązaniem jest również łączenie powierzchni matowych z lakierowanymi. Dzięki temu wnętrze zyska charakter i ciekawy styl, a my rozwiążemy raz na zawsze dylemat, którą z nich wybrać.

Komentarze