Plisowanki Agnieszki Bar

25 marca 2015
...

Projekt Manufactured Culture promuje polski design na terenie Wielkiej Brytanii. Specjalnie dla nich Agnieszka Bar zaprojektowała komplet kryształowych wazonów w limitowanej serii.

W dobie masowej produkcji przedmiotów użytkowych, kontakt użytkowników z projektantami staje się niemożliwy. Kupujemy przedmioty produkowane maszynowo w setkach tysięcy egzemplarzy, często nie mając pojęcia skąd pochodzą, a tym bardziej kto był ich twórcą. Współczesne technologie umożliwiają uzyskanie idealnie powtarzalnych przedmiotów, kopiowanie ich w milionach egzemplarzy – spełniając wymagania globalnego rynku. Próżno jednak szukać w nich duszy i linii papilarnych twórcy.
Misją Manufactured Culture jest oferowanie Klientom unikalnych projektów użytkowych projektowanych przez twórców z Europy Środkowej, tworzonych z wysokiej jakości materiałów i w niewielkich ilościach. Dlatego właśnie zdecydowaliśmy się na współpracę z cenioną przez nas projektantką szkła użytkowego Agnieszką Bar, która zaprojektowała specjalnie dla Manufactured Culture unikalną serię kryształowych wazonów – Plisowanki.   Dorota Szelągowska, właścicielka marki Manufactured Culture

Po rozmowach z Dorotą opracowałam koncepcję, której celem było wykorzystanie potencjału szkła kryształowego, i „odkurzenie” wizerunku kryształów znanych z czasów PRL.

Szklana masa kryształowa jest miękkim i plastycznym materiałem, dzięki czemu po zakończeniu procesu wydmuchiwania, można swobodnie pracować nad formą w technikach „na zimno”, rzeźbić za pomocą tarcz i kamieni.
Do współpracy wybrałam polską hutę szkła z dużymi tradycjami, działającą na Dolnym Śląsku.

Zaprojektowałam wazony, które tworzą duet. Różnią się formą, barwą, i rodzajem zdobienia.
Nadałam im plisowane faktury, aby spowodować ciekawe wrażenia optyczne w kontakcie szkła z roślinami wodą i światłem. Większa forma jest bezbarwna i gęsto zdobiona szerokim klinowym szlifem, który pięknie załamuje światło i wizualnie dematerializuje znajdujące się w nim łodygi roślin. Dolna gładka część wypełniona wodą tworzy interesującą soczewkę. Mniejsza forma jest mocnym akcentem kolorystycznym, z drobnymi szlifami które pokrywają tylko górną powierzchnię. Obie formy dają możliwości komponowania dużych bukietów. Dodatkową wartością wazonów jest to, że razem budują poza funkcjonalną jakość. Nałożone jeden w drugi są intrygującym obiektem wizualnym.

Wdrożony projekt to dla mnie świeży oddech kryształu – blask i subtelna elegancja. To też esencja rzemiosła - ręczne szlifowanie nacięcie po nacięciu, plisa po plisie. Miękkie linie pozostają zwiewne i urokliwe jak plisowane spódniczki - kobiecy must have.     Agnieszka Bar projektantka

 

„Wartości użytkowe przedmiotów oferowanych przez Manufactured Culture są równie istotne jak ich artystyczna idea. Dzięki temu nasze otoczenie staje się opowieścią o naszej kulturze i zyskuje oryginalną oprawę, a banalne przedmioty można zamienić na te, które zyskują miano „sztuki użytkowej”.    Dorota Szelągowska, właścicielka marki Manufactured Culture

 

Więcej na: Manufactured Culture

Zobacz też inne prace Agnieszki Bar: W uścisku natury?

 

 

Komentarze