Nowe Rzemiosło

24 października 2014
...

Projektantka Agnieszka Mazur splata projektowanie z wiedzą i warsztatem profesjonalnych rzemieślników. Cel – to krótkoseryjne, wyraziste, współczesne przedmioty codziennego użytku.

Projektantka Agnieszka Mazur, absolwentka warszawskiego Wydziału Wzornictwa splata projektowanie z wiedzą i warsztatem profesjonalnych rzemieślników - wyoblarzami, kamieniarzami, dmuchaczami szkła, ceramikami i ślusarzami. Cel – to krótkoseryjne, wyraziste, współczesne przedmioty codziennego użytku.

Wszystko zaczęło się od stypendium w konkursie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Młoda Polska i współpracy artystki z ginącymi zawodami.

- Początkiem była idea. Formy i kształtu - jak w przypadku lampy. I zjawiska - za jakie uznałam utajone, niezauważalne dla nas życie roślin. Tu chciałam stworzyć przedmiot, który uobecniałby wizję odbijania się roślin jak w zwierciadle i „przyglądania się” roślin samym sobie – mówi autorka projektów Narcyz i Anemone.

Działania rozpoczynały się od warsztatów zgłębiających specyfikę pracy konkretnego rzemieślnika i samego materiału, z którym pracuje. Dalszy ciąg to prototypy sprawdzające właściwości materiału. Projektantka założyła realizację z materiałów trwałych i szlachetnych. W realnej komunikacji i rozwoju pomysłu – prototypowanie komputerowe okazało się jest bardzo umownym szkicem. Współpraca z rzemieślnikami wymagała od początku pracy z właściwą materią przedmiotu. Potrzebna była wiedza jak elementy będą mogły wyglądać, w konkretnym materiale. Jakie są ograniczenia i możliwości procesu. A od wykonawców wymagało to ogromnej kultury pracy z materiałem. Z kolei właśnie rzemiosło dawało możliwość wyjątkowych efektów osiąganych za pomocą żmudnych, powtarzających się czynności.

Lampa stołowa Anemone - to marmurowa podstawa i stalowy klosz wyoblony przez rzemieślnika i malowany proszkowo. Zwieńczenie to kompozytowy materiał – Corian. Alternatywą jest użycie w tym miejscu cienkiej tafli przepuszczającego światło kamienia. Przy lampie problemem okazało się znalezienie kamieniarza, który będzie w stanie wyciąć tak precyzyjną marmurową podstawkę w kształcie krążka. Większość przedstawicieli zawodu zajmowało się nagrobkami, gdzie milimetrowa dokładność była „nowością”.

Konstrukcja do ekspozycji roślin Narcyz to stalowy, malowany proszkowo stelaż zakończony mosiężnymi nóżkami. Szklane wazony na kwiaty cięte lub doniczkowe są okalane miedzianymi lub stalowymi kołnierzami wyoblanymi z płaskiego krążka. Talerze są od spodu malowane proszkowo, natomiast z wierzchu szlifowane i polerowane dla uzyskania efektu zwierciadła.

Strona projektantki: www.nowerzemioslo.pl

Komentarze