Nocna lampka... optometryczna

19 listopada 2013
...

Stara tablica optometryczna to przedmiot o tyle interesujący, co właściwie bezużyteczny. Zafascynowany oryginalnym wzornictwem starego przyrządu do diagnostyki okulistycznej Piotr Kmiecik, architekt i właściciel Pracowni B2 postanowił nadać jej zupełnie nowe życie.

 

Zaczęło się od „zdobycia” wyprodukowanej na początku lat 70 XX wieku podświetlanej tablicy do badania ostrości wzroku. Wykonana we Wrocławiu przez „Rzem. Spółdz. Z. i Z. 'Mechaników'” (jakkolwiek by się ten skrót nie rozwijał), pierwszą młodość miała już dawno za sobą. Przestarzały technologicznie przedmiot nie nadawał się do dalszego wykorzystania medycznego, a wielokrotne „odświeżanie” poprzez pokrywanie obudowy kolejnymi warstwami białej farby niekorzystnie wpłynęło na wygląd zewnętrzny przedmiotu.

 

Plan wykonania lampy został podzielony na dwie części: elektroniczno – informatyczną i wizualną. Na początku ledwo świecące żaróweczki zostały wymienione na znacznie skuteczniejsze diody LED (w sumie jest ich tam ponad 100). Projektant założył, że pola będą się zmieniać losowo, a do tego użytkownik będzie miał wpływ zarówno na liczbę świecących naraz pól, jak i na częstotliwość zmian. Z tego względu prosty układ elektryczny został zastąpiony znacznie bardziej skomplikowanym elektronicznym opartym na mikroprocesorze. Drugi etap wykonania projektu polegał przede wszystkim na usunięciu kilogramów farby z obudowy, zaprojektowaniu i wykonaniu elementu sterującego i wymianie przestarzałych detali.

 

Metamorfoza starej tablicy okulistycznej powiodła się w 100%. Mimo pewnych obaw dotyczących jasności świecenia – ostatecznie okazało się, że nawet przy ustawieniu minimalnym szafka doskonale spełnia funkcję lampki nocnej. Obecnie zdobi ona i oświetla urządzone w stylu steampunk mieszkanie jej projektanta.B2 to pracownia architektoniczna. Zajmuje się projektowaniem obiektów mieszkaniowych, komercyjnych i przemysłowych. Jedną ze specjalizacji pracowni jest konserwacja obiektów zabytkowych, przebudowa i rozbudowa starych budynków wraz ze zmianą ich przeznaczenia. Zainteresowania właściciela B2, z wykształcenia architekta oraz historyka architektury, są jednak na tyle szerokie, że od czasu do czasu pracownia zajmuje się również projektowaniem wnętrz i przedmiotów.

Komentarze