Moda i wnętrza

30 października 2013
...

Sposób ubierania i styl urządzania wnętrz to dwie dziedziny, które mają ze sobą wiele wspólnego. Zarówno nasz wygląd, jak i wystrój naszego domu jest manifestem osobowości, upodobań, stylu życia czy zainteresowań.

 

Przykład? Rosnąca świadomość ekologiczna, która sprawia, że zupełnie inaczej traktujemy przedmioty nadając nowe życie temu, co kiedyś wylądowało by w śmietniku lub trafiło do utylizacji. Coraz częściej odzyskane ze starych ubrań włókna są ponownie poddawane przetkaniu na nowe tkaniny. Przykładów takiego podejścia w modzie jest bardzo dużo – choćby biżuteria i dekoracyjne nakrycia głowy z resztek tkanin zaproponowane przez Violę Śpiechowicz w jej najnowszej kolekcji „Spiritual Freelance”. Podobnie jest w przypadku wnętrz: można tu wskazać projekty Droog Design, meble Mariusza „Zibena” Małeckiego powstałe z elementów starych mebli, okien, drzwi i podłóg. W ten nurt wpisują się także liczne projekty inspirowane ekologią, takie jak „Brzoza POLSKA!” Pfleiderer czy „Briccole” - meble wyprodukowane przez włoską markę Riva z drewna pozyskanego z rozebranych weneckich pomostów.

 

Takich powiązań jest znacznie więcej. Zarówno w modzie odzieżowej, jak i wnętrzarskim od pewnego czasu wyraźnie widać poszukiwanie autentyczności, wygody, naturalności. Trendy te odzwierciedla rosnące upodobanie do naturalnych i szlachetnie starzejących się materiałów, miękkich i przyjemnych w dotyku tkanin, łagodnych i ciepłych kolorów, które obserwujemy zarówno na wybiegach, jak i najnowszych kolekcjach firm wnętrzarskich.

 

Viola Śpiechowicz to inspirująca i niezwykle twórcza osobowość wśród polskich projektantów mody. Jest jedną z założycielek firmy Odzieżowe Pole, od 2006 roku pracuje pod własnym nazwiskiem, projektując kolekcje wieczorowe i streetwearowe. Jej nowatorskie podejście do projektowania ubrań owocuje oryginalnymi, rzeźbiarskimi konstrukcjami.


Komentarze