Minimum przestrzeni, maksimum możliwości

23 lutego 2014
...

Mała łazienka i nietypowy przedpokój to prawdziwe wyzwanie architektoniczne. To także temat przewodni trzynastej już edycji Programu Edukacyjno-Projektowego (PE-P).

 

Mała łazienka i nieustawny przedpokój to prawdziwe wyzwanie architektoniczne. Niestety bardzo ograniczone możliwości aranżacyjne spowodowane niewielką przestrzenią i nieergonomicznym układem pomieszczeń to także rzeczywista sytuacja mieszkaniowa milionów Polaków. Jak wynika z badań jak wynika z danych Lion’s House (za Eurostatem i GUS), mieszkania w naszym kraju są jednymi z najmniejszych w Europie. W tym kontekście nie dziwi, że mała przestrzeń mieszkalna była już wielokrotnie tematem konkursów projektowych. Jednym z nich był „M4” z 1962 roku, w którym zwyciężył słynny projekt "meblościanki Kowalskich". W 2013 roku także studenci 13. edycji PE-P podjęli wyzwanie umeblowania współczesnej „małej jednostki mieszkalnej”. Zaprojektowali meble i akcesoria do łazienek i przedpokojów – dwóch pomieszczeń, które nawet w niewielkich polskich mieszkaniach powinny zapewniać domownikom odpowiedni komfort oraz wygodę użytkowania.

 

Efektem ponad 4 miesięcy pracy studentów, pedagogów oraz producentów jest 6 systemów mebli do łazienek oraz 7 do przedpokojów, które po raz pierwszy zostały zaprezentowane 18 lutego 2014 r. podczas Arena Design w Poznaniu. Realizację prototypów systemów meblowych wykonanych przez studentów umożliwili partnerzy biznesowi programu, czyli firmy: Pfleiderer, Defra, Schattdecor, Dig-Net, Forbo i Ridex. Przedstawiciele firm pomogli wykonać prototypy a podczas szkoleń i spotkań z młodymi projektantami, podzielili się z nimi fachową wiedzą na temat swoich produktów.

 

Osadzone wideo | edytuj | usuń

 

Program Edukacyjno-Projektowego jest alternatywną formą kształcenia projektowego, efektywnie poszerza tok studiów o pracę z przedsiębiorstwami. Bezpośrednia współpraca z producentami materiałów i fabrykami mebli umożliwia studentom zdobycie wiedzy w zakresie złożonego procesu tworzenia nowego produktu, w którym projektant jest jednym z ogniw twórczych jego powstawania, ściśle współpracującym z całym zespołem osób.

 

Więcej na temat:

Przestrzeń (małej) łazienki

Łazienka nostalgiczna

Sky Line i Thin - proste rozwiązania

Komentarze