Miasto i ogród

17 lipca 2014
...

Miasto i Ogród" to wyjątkowa i oryginalna inicjatywa skierowana do mieszczuchów, dla których hodowla kwiatków doniczkowych to za mało. Na terenie dawnej Fabryki Norblina w Warszawie powstała zielona przestrzeń upraw roślin oraz miejsce warsztatów uczących, jak żyć w zgodzie ze środowiskiem.

 

Od 23 maja w otwartym dla wszystkich ogrodzie przy ul. Żelaznej 51/53 można uprawiać warzywa oraz zioła w specjalnych mobilnych ogródkach. Każdy, kto odwiedzi ogród będzie miał możliwość pielęgnacji części społecznej ogrodu. W strefie upraw znajdują się również imienne ogródki, którymi opiekują się indywidualni ogrodnicy, wylosowani spośród chętnych, którzy zgłosili się na profilu „Miasta i Ogrodu” na Facebook’u. W ogrodzie dyżuruje profesjonalny ogrodnik oraz animatorzy, którzy pomagają świeżo upieczonym ogrodnikom w pracach oraz udostępniają nasiona, sadzonki i narzędzia.

 

Interesującą częścią projektu "Miasto i Ogród" są warsztaty edukacyjne i wydarzenia prowadzone przez entuzjastów m.in. nowoczesnego eko-ogrodnictwa i tradycyjnych metod upraw. Podczas weekendów można spróbować ogrodowych plonów, a tuż przed jesienią wykorzystać je do przygotowania przetworów. Jednak to nie wszystko, gdyż na przykład podczas jednego z przeprowadzonych warsztatów "Z życia pszczół", uczestnicy poznali szczegóły życia i hodowli tych owadów. Ciekawie zapowiadają się również warsztaty „Wióry lecą – stolarka dla kobiet”, które odbędą się już 19 lipca.


Jesienią po zebraniu plonów, ogródki, które mają formę mobilną zostaną zaadoptowane na zimę przez chętne osoby. Miasto i ogród zakończy się 5 października, ale mamy nadzieję, że będzie kontynuowana w przyszłym roku, a także przyjmie się w innych polskich miastach.

Tymczasem warszawski ogród jest otwarty do początku października przez 7 dni w tygodniu. Od poniedziałku do piątku od godz. 12.00 do 19.00 oraz w weekendy od 10.00 do 18.00

Więcej na: www.miastoiogrod.pl

 


Partnerem projektu jest m.in. Pfleiderer, którego materiały (płyta MFP) posłużyły do budowy wyposażenia tego wyjątkowego miejskiego ogrodu.

Komentarze