MFP w kuchni i łazience

27 lutego 2014
...

Zastosowanie płyty MFP jako materiału na ściany w pomieszczeniach mokrych (kuchnia, łazienka) ciągle budzi ożywione dyskusje i wiele pytań. Tymczasem materiał ten doskonale nadaje się jako podkład pod płytki ścienne i podłogowe.

Dotyczą one w zasadzie wyłącznie kładzenia płytek na podłodze, w wypadku kafli ściennych procedura jest niemal dokładnie taka sama jak w wypadku każdego innego podłoża. Jedyna (i w obu przypadkach najistotniejsza różnica) to konieczność stosowania kleju do płytek klasy S2. Nie należy dać się zmylić opisem „elastyczny” na opakowaniach większości popularnych klejów – najczęściej termin ten oznacza bowiem zaledwie klasę C2, która może okazać się niewystarczająca. Warto również zastosować elastyczną zaprawę fugującą.

 

 

Przede wszystkim podłoga musi być stabilna i nie uginać się. W tym celu można zastosować zagęszczone legary i oczywiście odpowiednią grubość płyty MFP. Wskazane jest zastosowanie płyty grubości 25mm, łączonej na pióro – wpust. Dodatkowym wymogiem jest właściwe uszczelnienie powierzchni (newralgiczne są połączenia ze ścianą oraz linie łączenia płyt.

 

1. Podłoga na legarach (link do stosownego odcinka)

2. Ściana działowa (link do odcinka)

3. Legary drewniane co 40cm

4. Folia w płynie (warstwa uszczelniająca)

5. Taśma uszczelniająca

 

 

Najistotniejszy etap wykańczania powierzchni z płyty MFP za pomocą płytek – to klejenie, a precyzyjniej dobór kleju. Aby zapewnić trwałe przymocowanie elementów, konieczny jest klej o bardzo dużej elastyczności, czyli najlepiej klej klasy S2. Jest to oznaczenie na które należy zwracać szczególną uwagę dokonując zakupu, tym bardziej że większość tego typu zapraw opisana jest jako „klej elastyczny”. Niestety w zdecydowanej większości za tym określeniem kryje się spoiwo klasy C2, która może okazać się zbyt sztywna – co może doprowadzić do odspajania się elementów.

 

1. Folia w płynie (warstwa uszczelniająca)

2. Taśma uszczelniająca

3. Zaprawa klejąca do płytek klasy S2

4. Płytki ścienne

5. Płytki podłogowe.

 

 

Ostatnim etapem prac jest fugowanie i wykańczanie narożników. O ile silikon używany do wykańczania narożników jest z natury niezwykle elastyczny i nie wymaga żadnych specjalnych zabiegów, o tyle w wypadku fugowania płytek położonych na płycie MFP warto użyć fugi elastycznej.

 

1. Płytki ścienne

2. Płytki podłogowe

3. Elastyczna zaprawa do fugowania

4. Narożniki wykończone silikonem sanitarnym

Komentarze