Meble z fusów

26 marca 2014
...

Trociny, fusy po kawie czy skrawki skóry zwierzęcej to odpady, które zwykle się marnują. Duński projektant Nikolaj Steenfatt znalazł dla nich zastosowanie tworząc nowy biodegradowalny materiał przeznaczony do produkcji mebli.

 

 

IMPASTO to wytrzymały i w pełni biodegradowalny materiał kompozytowy złożony z powszechnie dostępnych odpadów. Wszystkie składniki są mieszane z naturalnym pigmentem, a później ugniatane i prasowane na płaskie arkusze, z których w procesie termoformowania tworzone są części mebli i elementów wyposażenia wnętrz (całą procedurę można przystosować do warunków produkcji przemysłowej).

 

Osadzone wideo | edytuj | usuń

 

Chcąc pokazać możliwości IMPASTO, Nikolaj Steenfatt zaprojektował krzesło, stołek i lampę, które zostały wykonane przy użyciu tego ekologicznego materiału.

Więcej na ten temat można znaleźć na stronie magazynu F5


W przemyśle meblowym od 50 proc. do 80 proc. przetwarzanego drewna zamienia się w trociny, tylko niewielka część z nich zostaje później efektywnie zagospodarowana. To samo tyczy się fusów, szacuje się, że w wyniku parzenia kawy każdego roku na całym świecie powstaje około 20 mln ton tego odpadu.

Komentarze