Meble dla współczesnych nomadów

21 stycznia 2014
...

Studenci to specyficzna grupa konsumencka – młodzi ludzie często zmieniają miejsce zamieszkania oraz nie posiadają jeszcze znacznych środków finansowych. NoMad jest próbą znalezienia odpowiedzi na problem dostosowania oferty sektora meblarskiego do ich potrzeb.

 

Problem umeblowania pokoi studenckich stał się tematem pracy dyplomowej Agaty Baron, obecnie już absolwentki ASP we Wrocławiu. Inspiracją dla takiego tematu były doświadczenia własne oraz jej znajomych związane z mieszkaniem w wynajmowanych mieszkaniach studenckich oraz częstymi przeprowadzkami. Efektem jej badań oraz pracy projektowej jest tani w produkcji system meblowy, który po zajmującym parę minut demontażu można przetransportować w kolejne miejsce na tylnym siedzeniu samochodu osobowego.

 

Konstrukcja wszystkich elementów systemu NoMad opiera się na powielonych modułach ze sklejki, które tworzą biurko, wieszaki na ubrania oraz regały. Neutralna stylistyka zestawu sprawia, że jego wygląd zależy przede wszystkim od wprowadzonych elementów rozbudowujących, dostępnych powszechnie w sklepach meblowych typu Ikea. Dzięki temu meble można łatwo (i tanio!) adaptować do różnorakich warunków mieszkalnych oraz osobistych preferencji użytkownika.

 

***

Seria mebli dla studentów NoMad to praca dyplomowa Agaty Baron, absolwentki Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Prototyp systemu NoMad został wykonany w I Pracowni Projektowania Mebla na Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa uczelni. Promotorem pracy jest prof. Wacław Kowalski (as. Szymon Hanczar). Meble NoMad były prezentowane w 2013 r. podczas Nocy z Designem w Domarze oraz we wrocławskim BWA.

Typowy student wynajmujący (lub współdzielący) pokój w mieszkaniu studenckim, przeprowadza się średnio 3 razy w trakcie trwania swojej nauki akademickiej. Przeciętna powierzchnia pokoju, w którym rezyduje student to 18,8 m2, przy czym połowa z nich (ok. 48,4% ) dzieli tę przestrzeń ze współlokatorem. W typowym pokoju żaka znajdziemy łóżko, biurko, krzesło, szafę bądź zamykane szafki, przy czym w większości przypadków (aż 87,5%) są to meble znajdujące się na stanie wynajmowanego lokum. Jak na ogół wygląda takie wyposażenie wnętrza wie dobrze każdy kto miał okazję być studentem wynajmującym kolejne pokoje. Maksymalnie zniszczone, nie pasujące do wnętrza i siebie nawzajem sprzęty, których pochodzenia wolimy się nie domyślać, to estetyczny i funkcjonalny koszmar. Nic dziwnego, że 80% ankietowanych studentów jest zainteresowanych tanimi i funkcjonalnymi meblami dostosowanymi do ich potrzeb.

 

 

Komentarze