Materiały: Rewolucja

3 marca 2014
...

Nowoczesne materiały zmieniają nasze życie bardziej niż jesteśmy sobie to zwykle w stanie wyobrazić. Lepsze udoskonalone tworzywa, ale także materiały dobrze znane, lecz zastosowane w innym, zaskakującym kontekście to w bardzo dużym skrócie tematy poruszone przez Pawła Grobelnego, Marię Jeglińską oraz Oskara Ziętę…

 

Prelekcje, które odbyły się 18 lutego 2014 r. w ramach arena DESIGN, zostały zorganizowane przez firmę Pfleiderer, oficjalnego partnera wydarzenia.

 

Osadzone wideo | edytuj | usuń

 

Granica między designem a sztuką

 

 

Gdzie przebiega granica między designem a sztuką i czy każdy nowy rodzaj materiału musi służyć rozwojowi technologicznemu? Te pytanie postawił sobie Paweł Grobelny, który opowiadał m.in. o projektowaniu eksperymentalnym oraz o projektach tworzonych we współpracy z biznesem oraz uczelniami. Projekty konceptualne to takie, których celem niekoniecznie jest ich wdrożenie. Wykorzystanie danego materiału ma służyć opowiedzeniu pewnej historii, pokazaniu możliwości, które w przyszłości mogą stać się rzeczywistością. Przykładem może być całkowicie biodegradowalny materiał, wykonany z larw owadów, łusek ryb czy skórek pomarańczy. Powstają jednak także takie projekty jak naczynia do przechowywania żywności wykonane z gleby pochodzącej z Fukuszimy, które trudno jest traktować jako projekt z dziedziny wzornictwa przemysłowego. Często jednak nawet bardzo ekstrawaganckie projekty prowadzą do tak ciekawych i praktycznych wynalazków, takich jak bardzo lekkie i wytrzymałe włókno naturalne oparte na liściach z włókien konopii. Bardzo interesującym eksperymentem z Polski, który zakończył się wdrożeniem na szeroką skalę, jest próba „przywrócenia” przemysłowi wzoru drewna, który nie może być wykorzystywany w meblarstwie. Brzoza ojcowska, gatunek znajdujący się pod ścisłą ochroną stał się inspiracją dla Tomka Rygalika, który zaprojektował dekor Brzoza Polska. Przykładem niestandardowego myślenia w tej dziedzinie jest także krzesło z nakrętek zaprojektowane przez Dorotę Kędzior, studentkę ASP we Wrocławiu. Obecnie trwają prace nad wdrożeniem wymyślonego przez nią materiału do produkcji.

 

Płyta budowlana w świecie sztuki

 

 

Maria Jeglińska skupiła się na bardzo prostych materiałach, które już istnieją, takich jak płyty drewnopochodne czy sklejka drewniana. Nie trzeba ich wymyślać od nowa, ale na nowo można twórczo wykorzystać ich właściwości. Projektantka zademonstrowała jak można wykorzystać proste materiały w przestrzeni wystawowej, lub kreować przestrzeń wbudowujące je w przestrzeń miejską. Przykładem nadania zupełnie nowego znaczenia tworzywu była m.in. wystawa Opera Lab zorganizowana przez firmę BMW i Teatr Narodowy w Warszawie. Zbudowane z płyty budowlanej MFP i pomalowane na biało prostopadłościany służyły jako trójwymiarowe ekrany dla prezentacji projektów w technologii rozszerzonej rzeczywistości. Takie same płyty posłużyły również do zbudowania labiryntu w przestrzeni Soho Factory, który umożliwił pokazanie dwuwymiarowych ilustracji w trójwymiarowej przestrzeni.

 

Przyszłość to nowe lepsze materiały

 

 

Oskar Zięta w swojej prezentacji poruszył wiele wątków, jednak jednym z najciekawszych było projektowanie i tworzenie materiałów oraz sam proces ich wytwarzania. Według projektanta postęp technologiczny umożliwił ogromy rozwój w dziedzinie tworzenia nowych materiałów. Współcześnie na naszych oczach rozgrywa się kolejna rewolucja, tym razem w dziedzinie materiałów. Do ich wytwarzania wykorzystywane są często zaskakujące surowce, które po odpowiedniej obróbce stają zyskują zupełnie inne właściwości. Znakomitym przykładem są tu eksperymenty projektanta Marcusa Keysera, który wykorzystuje roztopiony pod wpływem energii słonecznej piasek saharyjski jako budulec dla przedmiotów codziennego użytku.

Osadzone wideo | edytuj | usuń

 

Podobnym przykładem, który ma już jednak zastosowanie w praktyce, jest opracowana przez Ziętę technologia FIDU. Polega ona na deformacji blachy od wewnątrz, który to proces nadaje jej nową konstrukcyjną funkcję. Co więcej, ostatni etap produkcji w tej technologii może zostać przekazany… odbiorcy finalnemu (np. Hot Pin). W tym kontekście Oskar Zięta zakończył swoją prelekcję mocnym akcentem, ponieważ zapowiedział premierę nowego projektu. Prawdopodobnie już podczas tegorocznego Festiwalu Designu w Łodzi zobaczymy jakie wyniki przyniosła współpraca projektanta z firmą Pfleiderer.

 

Więcej:

Lekcja materiałoznawstwa

Komentarze