Mała czarna Marii Jeglińskiej

29 kwietnia 2015
...

Udana inspiracja latami 50. i 60. - krzesło "Mała czarna" nawiązuje do atmosfery warszawskich lokali i polskiego designu z tamtych lat.

 

W latach 50. drut był jednym z niewielu materiałów dostępnych na polskim rynku i to wtedy właśnie zakwitło na powrót (po czasach wojny) życie w kawiarniach polskich miast. Symbolem tych czasów są właśnie stoły i krzesła, w których drut stał się podstawowym tworzywem. Do tych czasów, a konkretnie do dekady 1955-66, nawiązuje bezpośrednio Maria Jeglińska, która ten styl i tradycję wręcz rekonstuuje i czyni to w twórczy, charakterystyczny dla 2-giej dekady XIX wieku sposób.
Mebel stanowi esencję tegoż stylu - jest czysty w formie i przy absolutnie minimalnych środkach oferuje maksimum efektu. Jedynym materiałem jest gięty, malowany drut, który układa się w fantazyjne zygzaki, ale w dalszym ciągu są to proste, graficzne linie. Odczucie prostoty i lekkości wyzyskane zostało przez to do maksimum. "Mała czarna" od razu budzi wspomnienia i nostalgię do tamtych beztroskich czasów, które oczywiście takie beztroskie nie były, ale było to już 10 lat po wojnie i wszyscy mielu już ochotę odetchnąć w niezobowiązującej atmosferze kawiarnianych ogródków.

Krzesło jest naprawdę udane i pozostaje nam czekać na kolejne meble z tej kolekcji, co ma się wydarzyć niebawem. Cała kolekcja będzie dopełniona o stołek barowy, krzesło, taboret i stolik barowy. Będzie świetnie i stylowo wyglądać nie tylko w kawiarnianych ogródkach, ale też i na naszych balkonach czy tarasach. Życzymy wszystkim takiego nabytku i cieszymy się z faktu, że sezon wiosenno-letni właśnie się zaczyna!

 

 

Komentarze