Hot Pin czyli pieczone wieszaki

11 listopada 2013
...

Design dodaje smaku naszemu życiu, wprowadza odrobinę sztuki w nasze życie codzienne. Oskar Zięta znalazł metodę jak podzielić się radością tworzenia produktu z jego ostatecznym użytkownikiem.

 

HOT PIN wygląda podobnie do klasycznych wieszaków PIN z kolekcji Zięty, które powstają poprzez zgrzanie dwóch arkuszy metalu i odkształcenie powstałego w ten sposób elementu za pomocą wewnętrznego ciśnienia. Powietrze do elementu jest wtłaczane za pomocą sprężarki. Proces produkcji HOT PIN różni się kluczowym, ostatnim etapem gdyż ulega autodeformacji. Nabywca otrzymuje tekturowe pudełko przypominające opakowanie pizzy, w którym znajdzie płaski, szczelnie zamknięty metalowy HOT PIN. Srebrzysty element należy na 20 minut umieścić w piekarniku rozgrzanym do temp. 200ºC. Dzięki tajemniczej mieszance dodanej do stopu metalu PIN rośnie w piecu niczym babeczka przybierając swoją ostateczną trójwymiarową formę. W ten sposób każdy z nas może stać się częścią innowacyjnego procesu tworzenia ostatecznego produktu.

Bioniczne w swym kształcie elementy dostępne są w dwóch rozmiarach, dzięki którym możliwe jest tworzenie różnorodnych wzorów na ścianach. Wypieczony HOT PIN może być wykorzystany jako wieszak, jednak równie dobrze sprawdzi się jako oryginalna dekoracja ściany. Niezależnie czy zdecydujemy się na klasyczne gotowe PIN-y, czy HOT PIN-y, którym formę nadamy w domowym piekarniku mamy pewność, że otrzymamy produkt całkowicie unikatowy. Spawanie i sposób napełniania go powietrzem sprawia, że powierzchnia staje się lekko nieregularna (bioniczna, prawdziwe oblicze metalu) i w każdym przypadku – jedyna w swoim rodzaju.

 

Oskar Zięta to jeden z najbardziej znanych i rozpoznawanych na świecie polskich designerów. Urodzony w Zielonej Górze projektant, ukończył wydział architektury na Politechnice Szczecińskiej a następnie studia podyplomowe w Politechnice Federalnej w Zurychu w katedrze CAAD (komputerowe wspomaganie projektowania architektonicznego).

Zięta stworzył supernowoczesną i innowacyjną technologię obróbki stali FIDU, która polega na formowaniu blachy pod wpływem działania wewnętrznego ciśnienia.

W 2008 r. za projekt dmuchanego metalowego stołka PLOPP Oskar Zięta otrzymał prestiżową nagrodę Red Dot Design w 2008 r., która zapoczątkowała jego międzynarodową karierę.

Obecnie projektant prowadzi biuro projektowe Zieta Prozessdesign (www.zieta.pl), którego działania skupiają się na wykorzystaniu technologii FIDU m.in. w designie, architekturze, transporcie i energetyce.


Komentarze