Drzwi w lekkiej ściance działowej

11 kwietnia 2014
...

Przygotowanie otworu drzwiowego w lekkiej ściance działowej z płyty MFP nie jest sprawą szczególnie trudną. Potrzeba w tym celu tylko podstawowych narzędzi, odrobinę umiejętności i sporo precyzji.

Przygotowanie otworu drzwiowego w lekkiej ściance działowej z płyty MFP nie jest sprawą szczególnie trudną. Potrzeba w tym celu tylko podstawowych narzędzi, odrobinę umiejętności i sporo precyzji. Jeśli chodzi o narzędzia, potrzebne będą przede wszystkim: poziomica, pion i piłka do metalu lub wycinarka elektryczna. Do tego oczywiście śrubokręt lub wkrętarka. Uwaga – bardzo ważne: Obrazki przedstawiają ściankę niższą niż 2.60m i otwór drzwiowy węższy niż 88.5cm, a waga skrzydła drzwi nie przekroczy 25kg – a więc do konstrukcji otworu można użyć zwyczajnych profili ściennych U. Jeśli jednak którykolwiek z tych warunków nie będzie spełniony – jako konstrukcja otworu muszą być użyte profile UA

 

 

Planując drzwi należy pamiętać o właściwym wymiarze otworu. Jeśli na przykład docelowo chcemy założyć skrzydło o szerokości 70cm, musimy pamiętać, że zewnętrzny wymiar ościeżnicy będzie wynosił około 80cm. Należy to za każdym razem dokładnie sprawdzić na konkretnym typie ościeżnicy, a następnie z każdej strony dołożyć około centymetra luzu montażowego. Dla ościeżnicy szerokości 80cm otwór powinien więc mieć 82cm.

 

1. Profil podłogowy/sufitowy U100

2. Taśma uszczelniająca

3. Profil ścienny C100

4. Dolny profil wycięty w miejscu, w którym będą znajdować się drzwi.

5. Narożniki dolnego profilu W100 podgięte do góry na wysokość 15-20cm.

6. Obrys planowanego otworu drzwiowego.

 

 

Kolejnym etapem jest instalacja profili ograniczających otwór drzwiowy. W wypadku otworu węższego niż 88.5cm w ścianie nie wyższej niż 2.60m i przeznaczonego dla skrzydła drzwiowego nie cięższego niż 25kg można użyć zwykłych profili U.

 

1. Profil podłogowy/sufitowy U100

2. Taśma uszczelniająca

3. Profil ścienny C100

4. Profil ścienny C100 (ościeżnicowy). Profile te muszą być zwrócone stroną zamkniętą do otworu drzwiowego.

5. Profil zamykający otwór drzwiowy od góry.

6. Narożniki profilu górnego odgięte pod kątem 90° na wysokość 15-20cm.

7. Profil łączący profil górny i sufitowy

 

 

Ostatnim etapem jest wypełnienie ściany izolacją termiczną i akustyczną, oraz pokrycie płytą MFP. W tak przygotowany otwór można już wstawiać drzwi.

 

1. Profil podłogowy/sufitowy U100

2. Taśma uszczelniająca

3. Profil ścienny C100

4. Profil ścienny C100 (ościeżnicowy)

5. Wypełnienie z wełny mineralnej

6. Płyta MFP

 

Komentarze