Direct Painting

18 października 2014
...

XY ankamierzejewska ciągle podejmuje nowe tematy, zachowując swój „charakter malarskiego zapisu siebie”.

XY ankamierzejewska ciągle podejmuje nowe tematy, zachowując swój „charakter malarskiego zapisu siebie”.

To malarstwo tęsknoty za namalowaniem idealnych obrazów, ale i za znalezieniem wrażliwych odbiorców, którzy by te obrazy chcieli mieć u siebie w domu. Dlatego z niezwykłą wrażliwością rezonuje rzeczywistość – zarówno wizualną jak i społeczną, ze stałym pytaniem o rolę sztuki w naszej codzienności i o rolę malarstwa.

Jak mówi sama autorka:
- To miała być wystawa z taśmami. Reakcja na mój zachwyt „grafiką” z taśm klejących na japońskich dworcach i peronach. Tam ścieżki z kolorowych taśm wyznaczają trasy, gdzie wolno iść, gdzie stać. Koniecznie chciałam właśnie te taśmy pokazać na obrazach.

Choć motyw pozostał niezmieniony, wydźwięk obrazów zmienił się diametralnie wobec początkowego zachwytu malarki. Burzące poczucie bezpieczeństwa obawy spowodowane rozwojem sytuacji na Ukrainie i świecie spowodowały, że...

- W miejsce abstrakcyjnych znaków inspirowanych grafiką drogową, z zachwycającymi kolorowymi taśmami - na każdym obrazie jest dziecko otoczone taśmą ochronną. Janek niosący bukiet opadniętych dmuchawców. Ania na trzepaku z taśmy bezpieczeństwa. Chłopiec ufny, bezpieczny w ramionach mężczyzny. Dziewczynka chroniąca swojego balonowego konika pod niebieską sukienką. Można powiedzieć, że chciałabym zwizualizować bezpieczeństwo, zaczarować, ochronić, zabezpieczyć świat pokoju. To nie jest łatwa, beztroska wystawa. Ale najważniejsza.

Direct Painting XY ankimierzejewskiej można zobaczyć w Galerii Miejskiej przy ulicy Kiełbaśniczej 28 we Wrocławiu do 22 listopada.

Komentarze