Architekta marka osobista

19 sierpnia 2019
...

„Marka osobista”, „personal branding” to terminy coraz bardziej popularne. Prawie każdy już je zna, coś o nich słyszał, coś przeczytał... Czy zastanawiałeś się kiedyś nad swoją marką osobistą? Czy będąc architektem, projektantem potrzebujesz silnej marki osobistej?

W chwili, gdy powstaje ten wpis, wyszukiwarka Google’a dla hasła „marka osobista” pokazuje prawie 70 milionów wyników. To całkiem sporo. Można więc uznać, że jeśli ktoś naprawdę jest zainteresowany tematem, znajdzie – w samym tylko Internecie – dużo różnych materiałów: artykułów, porad, wskazówek, podsumowań.

Czy architekci i projektanci powinni być zainteresowani budowaniem marki osobistej?

Nieważne, czy dopiero zaczynasz swą działalność, karierę, praktykę, czy masz już zawodowe doświadczenie. Silna marka osobista pomoże Ci zwiększyć liczbę klientów, umocni twoją pozycję eksperta w rozmowach z klientami, współpracownikami czy podwykonawcami.

Najważniejsze aspekty budowania marki osobistej – na podstawie rozmowy ze znawczynią tematu – Zuzanną Gąsiewską*:

 • Każdy ma swoją markę osobistą. Marka osobista to po prostu TY, a dokładniej – jak powiedział Jeff Bezos, prezes Amazona – „Marka osobista to wszystko to, co ludzie o tobie powiedzą, kiedy wyjdziesz z pokoju”.
 • Markę osobistą budujesz świadomie, z pozytywnym skutkiem dla Ciebie lub niejako „przy okazji” codziennej pracy i życia.
 • Budowanie marki osobistej to niekończący się proces i konkretna praca. To jeden z elementów działania zawodowego. Można wyodrębnić w nim następujące etapy:
  1. Zadaj sobie pytanie: dlaczego chcesz mieć silną markę osobistą?
  2. Musisz uświadomić sobie, w jakim obszarze jesteś ekspertem. (Zrób własną analizę swoich mocnych i słabych stron. Poproś o opinię osoby, które dobrze Cię znają, przełożonych, współpracowników).
  3. Bądź autentyczny. Budowanie swojej marki wychodzi z Ciebie, więc nie udawaj kogoś innego. Dotyczy to zarówno sfery zawodowej – nie udawaj, że znasz się na czymś, jeśli tak nie jest – jak i postawy życiowej. Na przykład: nie mów, że żyjesz, działasz i pracujesz ekologicznie (projektujesz tylko z użyciem materiałów przyjaznych dla środowiska), a tymczasem śmieci wywozisz do lasu.
  4. Pamiętaj o wizerunku. Marka osobista i wizerunek - to nie to samo. Wizerunek to: twój wygląd, logotyp, podpis, sposób komunikacji z innymi, wyczucie sytuacji. Jest nieodzowny w procesie tworzenia własnej marki.
  5. Daj się poznać klientom. Wyznacz „punkty styku z nimi” – miejsca, gdzie będą mogli Cię poznać. Mogą to być przykładowo social media: Facebook, Instagram, LinkedIn, twoja strona internetowa, blog, ale też tzw. tradycyjne kanały budowania zasięgu. Rozumiane jako m.in.: obecność na targach, wywiad w lokalnych mediach, szkolenia, warsztaty. Weź udział w projekcie non profit – zaprojektuj przestrzeń do zabawy w żłobku, kuchnię w domu seniora. Opowiadaj znajomym o swoich projektach.
  6. Wykorzystaj współpracę z innymi markami. Tworząc własny „brand”, możesz wesprzeć się na marce firmy, z którą współpracujesz. To może być biuro projektowe, konkretny klient – ważne, aby wyróżniona współpraca była spójna z tobą, z twoją działalnością.
 • Siłą marki architekta jest spójność. Jeśli wszystko się ze sobą łączy – autentyczność, wizerunek, „punkty styku” – spaja w jeden jasny przekaz, to klient oddając w ręce architekta swoją przestrzeń domową, przestrzeń do pracy, do wypoczynku, wie, na co może liczyć, co w zamian otrzyma.
 • Nigdy nie kłam. To ludzie – twoi klienci, współpracownicy – poprzez polecenia i opowieści o tym co już dostarczyłeś i jak, budują twoją markę, więc uczciwość wobec nich jest najważniejsza.

 

Zatem: Czy będąc architektem, projektantem potrzebujesz silnej marki osobistej? Odpowiedź pozostawiamy Tobie.

 

*Zuzanna Gąsiewska – ekspert w zakresie public relations, komunikacji oraz budowania marek osobistych. Senior PR manager w agencji interaktywnej Me & My Friends. Od ponad 10 lat wspiera marki i osoby w budowaniu skutecznej komunikacji.

Komentarze