Wybór języka: PL DE EN
26.06.2019 - by Marta

Trendy. Beton w zgodzie z naturą

Czy łączenie betonu z materiałami naturalnymi w aranżacji wnętrz to dobry pomysł? Co wyróżnia ten trend? Czy „w domach z betonu” może być przytulnie?

 

 

Te i inne pytania przychodzą na myśl, gdy słyszymy o wnętrzach w stylu industrialnym, w których często dominuje właśnie beton. Odpowiedzi na nie należy szukać w coraz popularniejszym trendzie wnętrzarskim, w którym przestrzeń przemysłowa jest łączona z naturą.
Ta tendencja to nic innego, jak najnowsza reinterpretacja stylu industrialnego albo – jak kto woli – wskazanie na niezwykłą żywotność i siłę stylu naturalnego w aranżacjach wnętrz.

Styl industrialny i naturalny

Właściwie to dwa różne światy kolorystyczne, dwie skrajnie różne stylistyki!

Cechą stylu industrialnego jest surowość i minimalizm, czy – subtelniej rzecz ujmując – powściągliwość i nonszalancja. Poza tym charakteryzują go:

  • duże, otwarte przestrzenie - bez wyraźnego podziału mieszkania na poszczególne strefy
  • duże okna - a zatem i dużo naturalnego światła
  • oszczędna, stonowana kolorystyka, w której jednak dominują barwy: betonu, cegły i metalu (zobacz Świat kolorystyczny: Catch of the Day)

Początkowo związany tylko z wystrojem mieszkań, które powstawały w nietypowych przemysłowych przestrzeniach – w budynkach po fabrykach, wytwórniach i magazynach. Obecnie wnętrza w stylu industrialnym spotkamy także w mieszkaniach w bloku czy w kamienicy.

Natomiast niezwykle popularny styl naturalny charakteryzuje przede wszystkim przytulność i prostota. Poza tym wyróżnia się on:

  • zastosowaniem naturalnych materiałów, w tym przede wszystkim drewna, ale też tkanin, kamienia (zobacz Światy kolorystyczne: Sommertimme i Beyond the see)
  • jasną, ciepłą kolorystyką.

Styl naturalny ma swoje odmiany i zróżnicowane wersje: ekologiczną, rustykalną i skandynawską . Architekci wnętrz chętnie wprowadzają go do swych projektów wówczas, gdy zależy im na ociepleniu i udomowieniu przestrzeni.

Magiczne połączenie

Tak można określić zabieg, dzięki któremu powstaje przestrzeń, w której beton komponuje się z naturą i z nią współistnieje.

W aranżacjach loftów połączenie stylu industrialnego z naturalnym oznacza przede wszystkim wprowadzenie drewna. Drewno dodaje ciepła i łagodności przestrzeniom industrialnym.

„Częstym wyborem projektantów jest tu drewno w stylu vintage, jednak w przypadku zestawienia go z innymi materiałami o wyrazistym wyglądzie efekt może być nadmiernie dominujący. Lepszy rezultat daje zastosowanie drewna barwionego w odcieniu srebrzysto-szarym lub szaro-beżowym”– podkreśla Anna Maliszewska, Decor Manager Pfleiderer.

W projektach naturalnych z kolei bardzo dobrze odnajduje się jeden industrialny dekor. Może to być surowy beton lub bardziej delikatna powierzchnia szpachlowa – na przykład dekor Stucco dostępny w kilku wariantach kolorystycznych. Coraz popularniejsze okazują także betony barwione w ciemnych odcieniach. Materiały przemysłowe dodają wnętrzom w stylu naturalnym wyjątkowości oraz nowoczesnego sznytu.

Podsumowując … Łączenie betonu z materiałami naturalnymi w aranżacji wnętrz to bardzo dobry pomysł!

(Marta)

0

 
 
26.06.2019 - by Marta

Czy łączenie betonu z materiałami naturalnymi w aranżacji wnętrz to dobry pomysł? Co wyróżnia ten trend? Czy „w (...)

17.06.2019 - by Marta

Można zgłaszać się do konkursu „Wnętrze Roku Pfleiderer” na najlepiej zaprojektowaną przestrzeń użytkową. Poszukiwane są ciekawe, niesztampowe i (...)

24.05.2019 - by Marta

Jakie powinny być balkony, aby się nimi cieszyć przez lata i o każdej porze roku? Przede wszystkim wytrzymałe. (...)

02.05.2018 - by Kasia

Podczas tegorocznych targów designu iSaloni w Mediolanie, odbyła się impreza, będąca nie lada gratką dla miłośników pięknych kuchni (...)

27.04.2018 - by Marta

Piękno laminatów HPL Pfleiderer kryje się nie tylko w wyjątkowych dekorach, ale również w fascynujących strukturach, które sprawiają, (...)

24.04.2018 - by Kasia

Redakcja „Harvard Business Review Polska” we współpracy z Departamentem Zarządzania Aktywami DM TMS Brokers S.A oraz ze Stowarzyszeniem (...)

22.04.2018 - by Marta

W minionym tygodniu Pfleiderer uczestniczył w III Targach Budownictwa Drewnianego "Drewdom", które odbyły się 20-23 kwietnia br. w (...)

19.04.2018 - by Kasia

Materiały we wnętrzach publicznych muszą wiele znieść - użytkowane są każdego dnia przez wiele osób, narażone na działanie (...)

03.04.2018 - by Marta

Połysk ma w sobie tyle elegancji, zaś mat ujmuje głębią i jest tak doskonale stonowany. Ciężko zdecydować się (...)

28.03.2018 - by Kasia

Wilgoć to stały gość łazienek, zarówno tych domowych, jak i we wnętrzach publicznych. Jednak dla płyt drewnopochodnych Pfleiderer (...)