Wybór języka: PL DE EN
26.06.2019 - by Marta

Trendy. Beton w zgodzie z naturą

Czy łączenie betonu z materiałami naturalnymi w aranżacji wnętrz to dobry pomysł? Co wyróżnia ten trend? Czy „w domach z betonu” może być przytulnie?

 

 

Te i inne pytania przychodzą na myśl, gdy słyszymy o wnętrzach w stylu industrialnym, w których często dominuje właśnie beton. Odpowiedzi na nie należy szukać w coraz popularniejszym trendzie wnętrzarskim, w którym przestrzeń przemysłowa jest łączona z naturą.
Ta tendencja to nic innego, jak najnowsza reinterpretacja stylu industrialnego albo – jak kto woli – wskazanie na niezwykłą żywotność i siłę stylu naturalnego w aranżacjach wnętrz.

Styl industrialny i naturalny

Właściwie to dwa różne światy kolorystyczne, dwie skrajnie różne stylistyki!

Cechą stylu industrialnego jest surowość i minimalizm, czy – subtelniej rzecz ujmując – powściągliwość i nonszalancja. Poza tym charakteryzują go:

  • duże, otwarte przestrzenie - bez wyraźnego podziału mieszkania na poszczególne strefy
  • duże okna - a zatem i dużo naturalnego światła
  • oszczędna, stonowana kolorystyka, w której jednak dominują barwy: betonu, cegły i metalu (zobacz Świat kolorystyczny: Catch of the Day)

Początkowo związany tylko z wystrojem mieszkań, które powstawały w nietypowych przemysłowych przestrzeniach – w budynkach po fabrykach, wytwórniach i magazynach. Obecnie wnętrza w stylu industrialnym spotkamy także w mieszkaniach w bloku czy w kamienicy.

Natomiast niezwykle popularny styl naturalny charakteryzuje przede wszystkim przytulność i prostota. Poza tym wyróżnia się on:

  • zastosowaniem naturalnych materiałów, w tym przede wszystkim drewna, ale też tkanin, kamienia (zobacz Światy kolorystyczne: Sommertimme i Beyond the see)
  • jasną, ciepłą kolorystyką.

Styl naturalny ma swoje odmiany i zróżnicowane wersje: ekologiczną, rustykalną i skandynawską . Architekci wnętrz chętnie wprowadzają go do swych projektów wówczas, gdy zależy im na ociepleniu i udomowieniu przestrzeni.

Magiczne połączenie

Tak można określić zabieg, dzięki któremu powstaje przestrzeń, w której beton komponuje się z naturą i z nią współistnieje.

W aranżacjach loftów połączenie stylu industrialnego z naturalnym oznacza przede wszystkim wprowadzenie drewna. Drewno dodaje ciepła i łagodności przestrzeniom industrialnym.

„Częstym wyborem projektantów jest tu drewno w stylu vintage, jednak w przypadku zestawienia go z innymi materiałami o wyrazistym wyglądzie efekt może być nadmiernie dominujący. Lepszy rezultat daje zastosowanie drewna barwionego w odcieniu srebrzysto-szarym lub szaro-beżowym”– podkreśla Anna Maliszewska, Decor Manager Pfleiderer.

W projektach naturalnych z kolei bardzo dobrze odnajduje się jeden industrialny dekor. Może to być surowy beton lub bardziej delikatna powierzchnia szpachlowa – na przykład dekor Stucco dostępny w kilku wariantach kolorystycznych. Coraz popularniejsze okazują także betony barwione w ciemnych odcieniach. Materiały przemysłowe dodają wnętrzom w stylu naturalnym wyjątkowości oraz nowoczesnego sznytu.

Podsumowując … Łączenie betonu z materiałami naturalnymi w aranżacji wnętrz to bardzo dobry pomysł!

(Marta)

0

 
 
02.09.2019 - by Marta

Czy możliwe jest dziś projektowanie wnętrz bez pomocy odpowiednich programów? Być może. Czemu miałoby to jednak służyć, skoro (...)

26.08.2019 - by Marta

Projekt pokoju dziecięcego to zawsze nie lada wyzwanie. Dlaczego? Ponieważ wymaga uwzględnienia oczekiwań tak dziecka, jak i rodziców. (...)

26.08.2019 - by Marta

Nawet najlepszy, najśmielszy, najwspanialszy projekt pozostanie tylko wizją na papierze, jeśli nie zostanie fachowo i dobrze zrealizowany przez (...)

19.08.2019 - by Marta

„Marka osobista”, „personal branding” to terminy coraz bardziej popularne. Prawie każdy już je zna, coś o nich (...)

05.08.2019 - by Marta

Kuchnie to miejsca, których aranżacje są – prawdopodobnie – najbardziej poszukiwane przez klientów. Dlatego pozostajemy w kuchennych klimatach. (...)

29.07.2019 - by Marta

No właśnie. Jakie aranżacje kuchni są w Polsce najbardziej popularne? Jakie meble wybierają klienci? Białe, czarne czy kolorowe?

26.06.2019 - by Marta

Czy łączenie betonu z materiałami naturalnymi w aranżacji wnętrz to dobry pomysł? Co wyróżnia ten trend? Czy „w (...)

17.06.2019 - by Marta

Można zgłaszać się do konkursu „Wnętrze Roku Pfleiderer” na najlepiej zaprojektowaną przestrzeń użytkową. Poszukiwane są ciekawe, niesztampowe i (...)

24.05.2019 - by Marta

Jakie powinny być balkony, aby się nimi cieszyć przez lata i o każdej porze roku? Przede wszystkim wytrzymałe. (...)