Wybór języka: PL DE EN
25.05.2016 - by anna

Beton - szara eminencja

Masywny, surowy, ciężki, a równocześnie subtelny i wyrafinowany. Beton jest niewyczerpanym źródłem inspiracji dla architektów i projektantów wnętrz. Moda na beton jest silna do tego stopnia, że betonową estetykę przyjmują inne materiały: płytki ceramiczne, laminaty, tapety, farby.

Beton - choć kojarzony ze współczesnym budownictwem - jest jednym z najstarszych materiałów budowlanych – używano go już przy budowie egipskich piramid i świątyń w starożytnej Grecji. Jednak naprawdę popularny i szeroko wykorzystywany stał się pod koniec XIX wieku, kiedy to modernistyczni architekci dostrzegli nie tylko wszechstronność jego zastosowania, wytrzymałość i trwałość, ale także specyficzną urodę i walory estetyczne. Le Corbusier i jego następcy zachwycili się surowym pięknem betonowych ścian.


Dziś beton znów jest ulubieńcem architektów i projektantów wnętrz. Pokochali go też zwykli ludzie, chcący niebanalnie urządzić swoje domy i mieszkania. Coraz częściej stosowany jest we wnętrzach: betonowe są nie tylko podłogi i ściany, ale także elementy zabudowy, meble, domowe bibeloty, lampy, a nawet takie drobiazgi jak biżuteria.


Betonowa szarość do tego stopnia zdominowała nasze estetyczne wybory, że inspirują się nią twórcy innych materiałów: okładzin ceramicznych (np. Opoczno i Cersanit), tynków, farb, laminatów, materiałów drewnopochodnych (np. Pfleiderer), tapet, a nawet tkanin i dywanów. To pozwala nam cieszyć się industrialnym klimatem tam, gdzie względy techniczne czy praktyczne nie pozwalają wykorzystać betonu w swojej pierwotnej postaci – np. tam, gdzie konstrukcja ścian nie pozwala na montaż płyt z betonu architektonicznego lub gdzie panuje wilgoć.


Z płyty meblowej lub blatu z betonowym dekorem Pfleiderer możemy wyczarować modną kuchnię lub meble. Betonowe wylewki kiedyś pojawiające się jedynie w fabrycznych halach i magazynach dziś wkraczają śmiało na salony - szlifowane betonowe posadzki Bautech Futura znajdziemy w luksusowych sklepach i w modowych butikach. Betonu nie może zabraknąć także w adaptowanych coraz częściej industrialnych wnętrzach.

(anna)

0

 
 
17.06.2019 - by Marta

Można zgłaszać się do konkursu „Wnętrze Roku Pfleiderer” na najlepiej zaprojektowaną przestrzeń użytkową. Poszukiwane są ciekawe, niesztampowe i (...)

24.05.2019 - by Marta

Jakie powinny być balkony, aby się nimi cieszyć przez lata i o każdej porze roku? Przede wszystkim wytrzymałe. (...)

02.05.2018 - by Kasia

Podczas tegorocznych targów designu iSaloni w Mediolanie, odbyła się impreza, będąca nie lada gratką dla miłośników pięknych kuchni (...)

27.04.2018 - by Marta

Piękno laminatów HPL Pfleiderer kryje się nie tylko w wyjątkowych dekorach, ale również w fascynujących strukturach, które sprawiają, (...)

24.04.2018 - by Kasia

Redakcja „Harvard Business Review Polska” we współpracy z Departamentem Zarządzania Aktywami DM TMS Brokers S.A oraz ze Stowarzyszeniem (...)

22.04.2018 - by Marta

W minionym tygodniu Pfleiderer uczestniczył w III Targach Budownictwa Drewnianego "Drewdom", które odbyły się 20-23 kwietnia br. w (...)

19.04.2018 - by Kasia

Materiały we wnętrzach publicznych muszą wiele znieść - użytkowane są każdego dnia przez wiele osób, narażone na działanie (...)

03.04.2018 - by Marta

Połysk ma w sobie tyle elegancji, zaś mat ujmuje głębią i jest tak doskonale stonowany. Ciężko zdecydować się (...)

28.03.2018 - by Kasia

Wilgoć to stały gość łazienek, zarówno tych domowych, jak i we wnętrzach publicznych. Jednak dla płyt drewnopochodnych Pfleiderer (...)

26.03.2018 - by Kasia

Information on the strategic directions in the company's development and a presentation of novelties in the product offer (...)