Wybór języka: PL DE EN
27.07.2015 - by oski de

Meble bez żadnych kompromisów

Surowe blaty w pięknej, minimalistycznej formie. Beton, stal, aluminium, szkło, konstrukcje i nogi z łańcucha. Styl mebli Macieja Jurkowskiego zakorzeniony jest w architekturze i odzwierciedla jego bezkompromisową postawę.

 

Przyglądając się tym drucianym nogom i konstrukcjom, ciekawą wydaje się być anegdota z biografii projektanta o tym, że w dzieciństwie marzył o cyrku. Czyż te łańcuchy napięte w przestrzeni nie kojarzą się z popisami cyrkowego siłacza, który się z nimi mocuje prezentując swoje muskuły oczom zachwyconej gawiedzi?!

Mniejsza o to, na ile to porównanie jest uzasadnione, w projektach Jurkowskiego czuje się żelazną logikę inżyniera i architekta ściśle połączoną z finezją artysty. Jego meble, wykonane z solidnych, surowych i często ciężkich materiałów (beton, stal) są konstrukcyjnie nienaganne i często - dzięki tym ażurowym siatkom i minimalizmowi - stają się lekkie i delikatne.

Projekty Macieja Jurkowskiego to zdecydowanie propozycja dla indywidualistów. To nie są produkty z taśm fabrycznych, to krótkie serie bądź realizacje na zamówienie. Do tego artysta podkreśla, że przede wszystkim sam musi być zadowolony z efektu, w przeciwnym wypadku potrafi zrezygnować z projektu! Hołduje ponadczasowej zasadzie klasycznego modernizmu - "mniej znaczy więcej". Szczególnie ważnej w czasach krzykliwych bądź bezmyślnie powielających schematy trendów. Dobrze rozumiany minimalizm wzmacnia dyscyplinę projektanta, bo dodawać można w nieskończoność, a sztuką jest umiejętność odejmowania w duchu ergonomii i wyrazistości stylu.

W pewnym sensie, mimo swojej ewidentnej nowoczesności, Jurkowski to klasyk. Inspiracji szuka w klasyce (Charles i Ray Eamesowie, Charlotte Perriand, Jean Prouve) i zawsze współpracuje z najlepszymi rzemieślnikami.

 

 

Fot. Wojciech Dziedzic.

Z: TOCOLLECTION

(oski de)

0

 
 
02.09.2019 - by Marta

Czy możliwe jest dziś projektowanie wnętrz bez pomocy odpowiednich programów? Być może. Czemu miałoby to jednak służyć, skoro (...)

26.08.2019 - by Marta

Projekt pokoju dziecięcego to zawsze nie lada wyzwanie. Dlaczego? Ponieważ wymaga uwzględnienia oczekiwań tak dziecka, jak i rodziców. (...)

26.08.2019 - by Marta

Nawet najlepszy, najśmielszy, najwspanialszy projekt pozostanie tylko wizją na papierze, jeśli nie zostanie fachowo i dobrze zrealizowany przez (...)

19.08.2019 - by Marta

„Marka osobista”, „personal branding” to terminy coraz bardziej popularne. Prawie każdy już je zna, coś o nich (...)

05.08.2019 - by Marta

Kuchnie to miejsca, których aranżacje są – prawdopodobnie – najbardziej poszukiwane przez klientów. Dlatego pozostajemy w kuchennych klimatach. (...)

29.07.2019 - by Marta

No właśnie. Jakie aranżacje kuchni są w Polsce najbardziej popularne? Jakie meble wybierają klienci? Białe, czarne czy kolorowe?

26.06.2019 - by Marta

Czy łączenie betonu z materiałami naturalnymi w aranżacji wnętrz to dobry pomysł? Co wyróżnia ten trend? Czy „w (...)

17.06.2019 - by Marta

Można zgłaszać się do konkursu „Wnętrze Roku Pfleiderer” na najlepiej zaprojektowaną przestrzeń użytkową. Poszukiwane są ciekawe, niesztampowe i (...)

24.05.2019 - by Marta

Jakie powinny być balkony, aby się nimi cieszyć przez lata i o każdej porze roku? Przede wszystkim wytrzymałe. (...)