Wybór języka: PL DE EN
19.06.2015 - by jek

Najpopularniejsze krzesło na świecie

Swoje eksperymenty z meblami z giętego drewna, cieśla Michael Thonet rozpoczął już w latach trzydziestych XIX stulecia.

 

Wzmiankę o fabryce mebli braci Thonet można było już w tym cyklu znaleźć – chociażby przy okazji opowieści o biurku B-65 Marcela Breuera. Może jednak warto opowiedzieć o niej więcej, chociażby dlatego, że z jej warsztatów zeszło bezdyskusyjnie najpopularniejsze krzesło na świecie.

Zanim jednak o krześle – kilka słów o jego twórcy, a w zasadzie twórcach. I wbrew pozorom wcale nie bracia Thonet będą w tej opowieści głównymi postaciami, ale ich ojciec, urodzony w 1796 roku niemiecki cieśla Michael Thonet. Swoje eksperymenty z meblami z giętego drewna rozpoczął już w latach trzydziestych XIX stulecia. W 1842 roku przeniósł się do Wiednia i tam w 1849 roku założył firmę którą w 1853 roku nazwał „Bracia Thonet” i przekazał swoim synom.

Pierwsze meble Thoneta wykonane były z klejonych warstwowo i giętych prętów z palisandru, były więc meblami raczej ekskluzywnymi i dość drogimi. Już wtedy jednak pojawiły się charakterystyczne siedziska wypełnione plecionką.


1. Nogi – palisander
2. Element usztywniający
3. Konstrukcja siedziska
4. Wypełnienie siedziska – plecionka
5. Usztywnienie oparcia
6. Oparcie z giętych, klejonych prętów z palisandru.

 

Stopniowo firma zdecydowała się na zmianę podstawowego materiału do konstrukcji mebli. Drogi palisander zastąpiła znacznie tańsza i łatwiejsza do obróbki buczyna. Dzięki temu można było również zrezygnować z klejenia drewna. Pręt bukowe były najpierw zmiękczane przez wrzącą wodę lub parę wodną, a następnie wyginane i suszone w specjalnych stalowych formach. W ten właśnie sposób w 1859 roku powstało bezsprzecznie najpopularniejsze krzesło świata – Krzesło nr 14.

Jego konstrukcja to pięć głównych elementów (sześć części) z giętego drewna bukowego. Dzięki takiemu projektowi rozłożone krzesło zajmuje bardzo mało miejsca, co znakomicie obniża koszty transportu.


1. Obręcz siedziska
2. Przednie nogi
3. Tylne nogi z oparciem
4. Usztywnienie nóg
5. Gniazda w konstrukcji siedziska do mocowania nóg

 

Krzesło nr 14 (obecnie produkowane pod nazwą model 214) zostało wyprodukowane w oszałamiającej ilości 60.000.000 (sześćdziesiąt milionów) sztuk. Dodać należy, że jest to jedynie oficjalna produkcja fabryk braci Thonet, podczas gdy kopie Krzesła nr 14 wykonywane przez innych producentów powstawały na wszystkich chyba szerokościach geograficznych. Doczekało się również znaczka pocztowego ze swoim wizerunkiem (wykonane w 2003 roku portugalskie znaczki o nominale 0,45 Euro).

Nie jest to oczywiście jedyny mebel produkowany przez fabrykę braci Thonet. Większości z nas znane są na pewno także charakterystyczne fotele bujane czy wieszaki.

(jek)

0

 
 
02.09.2019 - by Marta

Czy możliwe jest dziś projektowanie wnętrz bez pomocy odpowiednich programów? Być może. Czemu miałoby to jednak służyć, skoro (...)

26.08.2019 - by Marta

Projekt pokoju dziecięcego to zawsze nie lada wyzwanie. Dlaczego? Ponieważ wymaga uwzględnienia oczekiwań tak dziecka, jak i rodziców. (...)

26.08.2019 - by Marta

Nawet najlepszy, najśmielszy, najwspanialszy projekt pozostanie tylko wizją na papierze, jeśli nie zostanie fachowo i dobrze zrealizowany przez (...)

19.08.2019 - by Marta

„Marka osobista”, „personal branding” to terminy coraz bardziej popularne. Prawie każdy już je zna, coś o nich (...)

05.08.2019 - by Marta

Kuchnie to miejsca, których aranżacje są – prawdopodobnie – najbardziej poszukiwane przez klientów. Dlatego pozostajemy w kuchennych klimatach. (...)

29.07.2019 - by Marta

No właśnie. Jakie aranżacje kuchni są w Polsce najbardziej popularne? Jakie meble wybierają klienci? Białe, czarne czy kolorowe?

26.06.2019 - by Marta

Czy łączenie betonu z materiałami naturalnymi w aranżacji wnętrz to dobry pomysł? Co wyróżnia ten trend? Czy „w (...)

17.06.2019 - by Marta

Można zgłaszać się do konkursu „Wnętrze Roku Pfleiderer” na najlepiej zaprojektowaną przestrzeń użytkową. Poszukiwane są ciekawe, niesztampowe i (...)

24.05.2019 - by Marta

Jakie powinny być balkony, aby się nimi cieszyć przez lata i o każdej porze roku? Przede wszystkim wytrzymałe. (...)