Wybór języka: PL DE EN
31.05.2015 - by jek

B-65 - modernizm według Marcela Breuera

O Bauhausie co prawda niedawno już było, ale temat jest na tyle ciekawy, że opowiadać można o nim długo i z ogromną ilością obrazków. Tym razem więc również mebel modernistyczny i posiadający wszystkie cechy stylowe charakterystyczne dla tego kierunku, ale nieco jednak inny.

 

O Bauhausie co prawda niedawno już było, ale temat jest na tyle ciekawy, że opowiadać można o nim długo i z ogromną ilością obrazków. Tym razem więc również mebel modernistyczny i posiadający wszystkie cechy stylowe charakterystyczne dla tego kierunku, ale nieco jednak inny. (Chociaż znowu biurko). Jego projektant, Marcel Breuer, urodził się w 1902 roku w Peczu (Pécs) na południu dzisiejszych Węgier (a wówczas Monarchii Austro - Węgierskiej). Należał do pierwszego rocznika studentów Bauhausu, później został tam kierownikiem pracowni meblarskiej i jednym z mistrzów – juniorów. Był projektantem form przemysłowych, ale także architektem. Większość jego dzieł znajduje się na terenie USA, ale zaprojektował także kontrowersyjne budynki UNESCO w Paryżu czy IBM Research Center w La Gaude (Francja). Zmarł w Nowym Jorku w 1981 roku.

 

Biurko nazwane krótko „B 65” zostało zaprojektowane pod koniec lat dwudziestych XX w. i wyprodukowane przez fabrykę braci Thonet (która zresztą jest doskonałym materiałem na kolejny wpis). Do jego wykonania użyto lakierowanego drewna bukowego, chromowanych, giętych rur stalowych i bakelitu.

 

Moderniści niezbyt często stosowali lakierowane drewno. W pewien sposób kłóciło się to z jednym z dogmatów tego kierunku, czyli postulatem szczerości materiału. W tym jednak przypadku Breuer podszedł do wytycznych nieco wybiórczo, być może chcąc uzyskać efekt znacznie spokojniejszy i bardziej stonowany niż byłby możliwy przy użyciu surowego drewna.

1. Lakierowane drewno bukowe
2. Główny blat roboczy
3. Szafka
4. Dodatkowy blat na górze szafki
5. Konstrukcja z giętych chromowanych rur stalowych
6. Proste, wygodne uchwyty
7. Górna krawędź konstrukcji stanowiąca jednocześnie „burtę” dla dodatkowego blatu

 

A najistotniejsze oczywiście są szczegóły. Gładkie błękitne powierzchnie doskonale podkreślają konstrukcję biurka, wykonaną jako ciągła struktura z giętej chromowanej rury. Do tego charakterystyczne proste uchwyty i modułowość mebla. Ta ostatnia jest szczególnie istotna – warto wręcz przeprowadzić mały eksperyment myślowy i spróbować wyobrazić sobie, jak mogłyby wyglądać zaprojektowane w tej samej serii stolik czy niska szafka.

(prezentowane dekkory z kolekcji Pfleiderer)

(jek)

0

 
 
17.06.2019 - by Marta

Można zgłaszać się do konkursu „Wnętrze Roku Pfleiderer” na najlepiej zaprojektowaną przestrzeń użytkową. Poszukiwane są ciekawe, niesztampowe i (...)

24.05.2019 - by Marta

Jakie powinny być balkony, aby się nimi cieszyć przez lata i o każdej porze roku? Przede wszystkim wytrzymałe. (...)

02.05.2018 - by Kasia

Podczas tegorocznych targów designu iSaloni w Mediolanie, odbyła się impreza, będąca nie lada gratką dla miłośników pięknych kuchni (...)

27.04.2018 - by Marta

Piękno laminatów HPL Pfleiderer kryje się nie tylko w wyjątkowych dekorach, ale również w fascynujących strukturach, które sprawiają, (...)

24.04.2018 - by Kasia

Redakcja „Harvard Business Review Polska” we współpracy z Departamentem Zarządzania Aktywami DM TMS Brokers S.A oraz ze Stowarzyszeniem (...)

22.04.2018 - by Marta

W minionym tygodniu Pfleiderer uczestniczył w III Targach Budownictwa Drewnianego "Drewdom", które odbyły się 20-23 kwietnia br. w (...)

19.04.2018 - by Kasia

Materiały we wnętrzach publicznych muszą wiele znieść - użytkowane są każdego dnia przez wiele osób, narażone na działanie (...)

03.04.2018 - by Marta

Połysk ma w sobie tyle elegancji, zaś mat ujmuje głębią i jest tak doskonale stonowany. Ciężko zdecydować się (...)

28.03.2018 - by Kasia

Wilgoć to stały gość łazienek, zarówno tych domowych, jak i we wnętrzach publicznych. Jednak dla płyt drewnopochodnych Pfleiderer (...)

26.03.2018 - by Kasia

Information on the strategic directions in the company's development and a presentation of novelties in the product offer (...)