Wybór języka: PL DE EN
15.05.2015 - by jek

Art deco – więcej niż styl

Art deco jest pierwszym stylem, w którym można mówić o wzornictwie przemysłowym, czyli projektowaniu elementów z przeznaczeniem do masowej produkcji.

 

Początek XX stulecia charakteryzuje się bardzo szybkimi zmianami obowiązujących w architekturze i sztuce stylów. Mocnym wejściem zaczęła je secesja, która jednak przetrwała zaledwie kilkanaście lat. Odpowiedzią na nią był styl Art deco, którego teoretycy zarzucali poprzedniczce głównie brak dyscypliny przestrzennej. Jednocześnie był to w zasadzie pierwszy styl, w którym można mówić o wzornictwie przemysłowym, czyli projektowaniu elementów z przeznaczeniem do masowej produkcji. W wypadku Art deco ta masowość jest jeszcze raczej teorią, ponieważ kłóciła się odrobinę z pozostałymi założeniami stylu, czyli perfekcjonizmem wykonania i dużą dbałością o detal, a także z preferowanymi szlachetnymi (a więc drogimi) materiałami. Była to więc masowość mocno ograniczona i przeznaczona raczej dla bogatych. Jednak równolegle z nim rozwijać zaczął się również modernizm (opowieść o biurku autorstwa Waltera Gropiusa znaleźć można w jednym z wcześniejszych wpisów), który ideę projektowania pod kątem masowej produkcji doprowadził niemal do perfekcji.

Art deco święciło triumfy w latach 1919 – 1939. Pod koniec tego okresu, w połowie lat trzydziestych, we Francji zbudowana została taka toaletka. Ma wymiary 42x67x74cm i jest wykonana z brazylijskiego palisandru i polerowanej chromowanej stali. Doskonale widoczna jest charakterystyczna dla tego stylu geometryzacja kształtów.

1. Palisandrowy korpus
2. Wieko – palisander
3. Gałka – chromowana stal
4. Boczna ścianka – fornir palisandrowy
5. Nogi – palisander
6. Listwy łączące z polerowanej, chromowanej stali

 

 

Charakterystyczne wygięte boczne ścianki łączą się przy podłodze dwoma listwami z polerowanej, chromowanej stali

1. Wygięta boczna ścianka fornirowana drewnem palisandrowym
2. Charakterystyczne nogi z palisandru
3. Listwy łączące nogi, chromowana, polerowana stal

 

 

Wnętrze toaletki kryje przymocowane do wieka lustro i trzy przestrzenie oddzielone od siebie palisandrowymi przegródkami. Jest więc dość proste, ale prawdopodobnie bardzo wygodne w użytkowaniu. Po otwarciu szczególnie widoczna jest dbałość o detal, bardzo charakterystyczna dla Art deco.

1. Wieko, palisander
2. Lustro w chromowanej ramie
3. Chromowany mechanizm podtrzymujący wieko
4. Korpus z palisandru
5. Wewnętrzne przegródki, palisander

(jek)

0

 
 
17.06.2019 - by Marta

Można zgłaszać się do konkursu „Wnętrze Roku Pfleiderer” na najlepiej zaprojektowaną przestrzeń użytkową. Poszukiwane są ciekawe, niesztampowe i (...)

24.05.2019 - by Marta

Jakie powinny być balkony, aby się nimi cieszyć przez lata i o każdej porze roku? Przede wszystkim wytrzymałe. (...)

02.05.2018 - by Kasia

Podczas tegorocznych targów designu iSaloni w Mediolanie, odbyła się impreza, będąca nie lada gratką dla miłośników pięknych kuchni (...)

27.04.2018 - by Marta

Piękno laminatów HPL Pfleiderer kryje się nie tylko w wyjątkowych dekorach, ale również w fascynujących strukturach, które sprawiają, (...)

24.04.2018 - by Kasia

Redakcja „Harvard Business Review Polska” we współpracy z Departamentem Zarządzania Aktywami DM TMS Brokers S.A oraz ze Stowarzyszeniem (...)

22.04.2018 - by Marta

W minionym tygodniu Pfleiderer uczestniczył w III Targach Budownictwa Drewnianego "Drewdom", które odbyły się 20-23 kwietnia br. w (...)

19.04.2018 - by Kasia

Materiały we wnętrzach publicznych muszą wiele znieść - użytkowane są każdego dnia przez wiele osób, narażone na działanie (...)

03.04.2018 - by Marta

Połysk ma w sobie tyle elegancji, zaś mat ujmuje głębią i jest tak doskonale stonowany. Ciężko zdecydować się (...)

28.03.2018 - by Kasia

Wilgoć to stały gość łazienek, zarówno tych domowych, jak i we wnętrzach publicznych. Jednak dla płyt drewnopochodnych Pfleiderer (...)

26.03.2018 - by Kasia

Information on the strategic directions in the company's development and a presentation of novelties in the product offer (...)