Wybór języka: PL DE EN
23.01.2015 - by oski de

„Wywrotowe meblowanie przestrzeni”

Jan Mioduszewski malarz i znawca idei polskiej awangardy i konstruktywizmu, zajął się swoistym meblarstwem w przestrzeni artystycznej. Pisząc na blogu o wnętrzach i meblach, nie sposób pominąć tak znaczącego zjawiska, które nomen omen artysta sygnuje nazwą „Fabryka mebli”.

 

Jan Mioduszewski firmuje swoje działania artystyczne nazwą „Fabryka Mebli” od 2002 roku – wtedy to malarz wszedł w sferę przedmiotów użytkowych, jakimi są meble. Głównie zainteresowały go te z czasów jego dzieciństwa, z epoki gierkowskiej czy wcześniejszej. Proste, z płyty wiórowej w okleinie drewnopodobnej, zwyczajne, tanie i bez zbędnych ozdób – te idealnie nadały się do geometrycznych operacji. I Mioduszewski dokonuje takowych operacji z prawdziwą pasją. Jak przystało na malarza, czyli speca od kreowania przestrzeni 2d, tworzy z tych motywów meblowych czy mebli, które w swej istocie są przestrzenne (3d), wdzięczne wizualne oszustwa, jakieś przedziwne hybrydy łączące malarstwo z instalacjami przestrzennymi.

 

 

Przyglądam się temu jeszcze z pewną rezerwą. Czy ta zabawa ma jakieś istotne przesłanie? Czy chodzi o ten swoisty konsumpcyjny śmietnik, w którym obudowujemy się rzeczami tworząc jakieś hybrydowe istoty? Może to impresje nt. naszej wciąż zwiększającej się mobilności, w której powracamy do stylu z l. 60-70 wyciągając różne meblowe perełki czy też konstruując podobne – lekkie, ze sklejki, tanie, trochę tymczasowe, łatwe do przestawienia, przystosowane do swobodnego życia współczesnych nomadów??? A może już sam fakt uczynienia z mebli przedmiotu artystycznego i trochę też z dzieła artystycznego mebla to najbardziej przewrotna i gorzka ironia – oto uczyniliśmy sobie z tego całego „lajfstajlu i dizajnu” fetysz a nasze domy celebrujemy jak świątynie stylu, w których sami stajemy się bóstwami o jakże wyrafinowanym guście!??

 

0

 
 
  • Sztuka 
20.09.2017 - by Marta

W dniach 3–8 października odbędzie się 11. edycja Łódź Design Festival pod hasłem „OD.NOWA”. Podczas wydarzenia będziemy mogli (...)

13.08.2015 - by anna

Ponad 6 milionów widzów obejrzało w tym roku finał Konkursu Piosenki Eurowizji. Reprezentująca Polskę Monika Kuszyńska rywalizowała z (...)

21.07.2015 - by lena

Jak odbieramy zmienność i przemijanie? Czy takie tematy mogą stać się przedmiotem sztuki? Zapraszamy na spotkanie z wystawą (...)

08.07.2015 - by oski de

Z Oskarem Ziętą, którego projekty brytyjski magazyn "Wired” nazwał "meblami przyszłości", rozmawialiśmy w kuluarach Galerii Wnętrz DOMAR (podczas (...)

29.06.2015 - by oski de

Początkowo Bongo Design był dla Magdaleny Chojnackiej odskocznią od pracy komercyjnej i przestrzenią jej wolności twórczej. Teraz jej (...)

28.01.2015 - by oski de

- Chcemy, by Polska przestała kojarzyć się z wódką czy papierosami. Polski design ma dużo więcej do zaoferowania (...)

23.01.2015 - by oski de

Jan Mioduszewski malarz i znawca idei polskiej awangardy i konstruktywizmu, zajął się swoistym meblarstwem w przestrzeni artystycznej. Pisząc (...)

30.12.2014 - by jek

Zajmują się architekturą wnętrz, projektowaniem mebli i tkanin w krótkich seriach. W swojej pracy projektowej stawiają na funkcjonalność, (...)

12.12.2014 - by lena

Jeśli chcecie podarować najbliższym dizajnerski drobiazg, najlepiej sygnowany nazwiskiem znanego projektanta - kolekcja przedmiotów użytkowych NASZ może być (...)

12.11.2014 - by lena

Laureatem tegorocznej edycji konkursu make me! i zdobywcą głównej nagrody zostały Essi Johanna Glomb i Rasa Weber z Blond & (...)