Wybór języka:
23.07.2018 - by Marta

Park zdrowia dla zmysłów

Otaczający szpital w Leverkusen park stał się inspiracją dla projektu, który przenosi odwołujące się do różnych zmysłów elementy przyrody do wnętrz i zamiast szpitalnej atmosfery stwarza przyjazny klimat.

Klinika w Leverkusen nie bez powodu bywa nazywana „parkiem zdrowia”. Szpitalne budynki otacza zieleń, a poszczególne segmenty są ze sobą połączone bujną roślinnością parkową. „Zaobserwowaliśmy, jak dobrze czują się w parku pacjenci, a także odwiedzające ich osoby i pracownicy. Tak wpadliśmy na pomysł stworzenia parku również we wnętrzu szpitala” – wyjaśnia Dorothee Vorschütz, główna projektantka wnętrz w firmie HDR GmbH, która specjalizuje się w budownictwie dla sektora służby zdrowia, badań i nauki. Chodziło konkretnie o „Budynek 1Y”. Ten czteropiętrowy obiekt miał zostać rozbudowany (bez wyłączania go z użytku) o trzy dodatkowe pełne piętra i piętro techniczne. Zaplanowano też częściową rozbudowę sutereny. Aby ludzie w szpitalu mogli doświadczyć parku we wnętrzu, stworzono projekt obejmujący możliwie liczne elementy przemawiające do różnych zmysłów. „Najłatwiej było oczywiście wygenerować wrażenia wzrokowe. Zainspirowały nas drzewa, rabaty, place, kwiaty i łąki. Na tej podstawie stworzyliśmy światy kolorystyczne i odwzorowaliśmy naturalne efekty świetlne oraz głębię”. Dzięki umieszczonym na sufitach materiałom akustycznym wyeliminowano z pomieszczeń pogłos. Dużą rolę odgrywały też dotykowe walory produktów, które miały zaangażować zmysł dotyku pacjentów i odwiedzających. „Dlatego wiele produktów zabudowaliśmy różnymi strukturami bliskimi naturze” – wyjaśnia Dorothee Vorschütz. Zespołowi udało się nawet uwzględnić zmysł węchu – w tym celu zastosowano specjalny materiał o nazwie „Organoid”. Przypomina on sprasowane siano. Delikatne pasma lawendy, którymi jest poprzetykany, sprawiają, że dookoła rozpościera się subtelny, przyjemny zapach. Materiał zainstalowano jako niezwykłą okładzinę ścienną w centralnych punktach korytarzy.

Co jest największym wyzwaniem przy projektowaniu budynków dla służby zdrowia? Wymogi higieniczne. Wszystkie obiekty i powierzchnie muszą nadawać się do czyszczenia, czyli do mycia na mokro i dezynfekcji. Niedopuszczalna jest przy tym utrata koloru czy powstawanie innych wad. „Właśnie dlatego chętnie współpracujemy ze specjalistami w dziedzinie tworzyw warstwowych, takimi jak Pfleiderer. Przykładowo, w tym projekcie wszystkie lady pielęgniarskie wyprodukowano z laminatów «Pfleiderer Duropal HPL SolidColor» w kolorze krystalicznej bieli” – mówi Dorothee Vorschütz. „Świadomie zdecydowaliśmy się tu na całkowicie jednolitą powierzchnię bez żadnych struktur, z rdzeniem barwionym na całej szerokości, aby móc korzystać ze skosów. W efekcie powstała śnieżnobiała lada, która budzi zaufanie i emanuje profesjonalizmem, czego wśród wszystkich tych elementów naturalnych nie mogło przecież zabraknąć”. Produkty firmy Pfleiderer zastosowano również w wewnętrznych korpusach szaf w pokojach pacjentów i białych, prostokątnych wystających elementach w częściach korytarzy. „Tworzywa warstwowe są w tym sektorze tak popularne również z uwagi na ich wyjątkową odporność na uderzenia i zarysowania. Pozwoliły nam też bez problemu spełnić wymogi ochrony przeciwpożarowej B1”.

Opracowany przez firmę HDR projekt wystroju zastosowano na poszczególnych piętrach w całym budynku. W suterenie powstał więc nowy oddział fizjoterapii, na trzecim piętrze oddział neurologiczny z 32 łóżkami, na czwartym – ogólny oddział internistyczny z 31 łóżkami, na piątym – strefa do przeprowadzania operacji w trybie ambulatoryjnym (w tym trzy sale operacyjne i dyżur lekarski), a na szóstym – piętro techniczne.

Tekst: Jule Milbrett Zdjęcia: ©JOACHIM GROTHUS FOTOGRAFIE

(Marta)

0

 
 
  • Architektura 
23.07.2018 - by Marta

Otaczający szpital w Leverkusen park stał się inspiracją dla projektu, który przenosi odwołujące się do różnych zmysłów elementy (...)

18.06.2018 - by Kasia

Ściany stanowią jeden z największych elementów aranżacji wnętrza, dlatego sposób ich wykończenia powinien być zdumiewający. Pfleiderer ma na (...)

11.06.2018 - by Marta

Oto realizowany w Polsce projekt, w ramach którego architekt Piotr Kuczia na niewielkiej powierzchni wprowadza innowacyjne, oryginalne i (...)

21.05.2018 - by Kasia

Parter stylowego hotelu Le Méridien w pobliżu Opery Wiedeńskiej zmienił się w przyjazne, ekstrawaganckie miejsce, w którym w (...)

23.03.2018 - by Marta

Informacja o strategicznych kierunkach rozwoju firmy oraz prezentacja nowości w ofercie to motyw przewodni spotkania firmy Pfleiderer z (...)

15.02.2018 - by Marta

Niezwykle funkcjonalne w zastosowaniu laminaty HPL, stanowią doskonały wprost materiał do wykończenia wnętrz. Szczególnie, jeśli na jednej szali (...)

08.02.2018 - by Marta

Może wydawać się to zaskakujące, ale nasz kraj jest liderem w Europie Środkowo-Wschodniej, w dziedzinie zrównoważonego budownictwa. Już (...)

31.01.2018 - by Kasia

Aranżując wnętrza poszukujemy materiałów trwałych i ponadczasowych, które przez długi czas będą cieszyły nasze oczy. Wszystkie te cechy (...)

15.11.2017 - by Kasia

W posiadaniu domu najczęściej przerażają nas koszty związane z jego utrzymaniem. Rachunki za wodę i prąd, ale przede (...)

02.11.2017 - by Kasia

Płyty drewnopochodne Pfleiderer to doskonały budulec do tworzenia podłóg, ścian - zarówno tych działowych, jak i zewnętrznych, a (...)