Wybór języka:
28.05.2018 - by Kasia

Porcelana w pięknej oprawie

Delikatna, nieskazitelna, śnieżnobiała. Porcelana, cieniutka odmiana ceramiki wyprodukowana po raz pierwszy w VII w., do dziś uchodzi za materiał szczególnie szlachetny. Nie bez powodu nazywano ją też „białym złotem”. Polskie Fabryki Porcelany „Ćmielów” i „Chodzież” S.A. są największym producentem porcelany w Europie. W nowym salonie sprzedaży w Krakowie, który jest bardziej butikiem niż zwykłym sklepem, pracownia AR Design stworzyła idealne tło dla kruchej porcelany i subtelnych dekoracji, wykorzystując w tym celu produkty firmy Pfleiderer.

Porcelana to delikatny materiał ceramiczny, powstający przez wypalanie. Jest wytwarzana z mieszanki glinki kaolinowej, skalenia i kwarcu. Pierwszą porcelanę wyprodukowano w VII w. w Chinach. Delikatne porcelanowe przedmioty były tak cenione i drogie, że skład porcelany i metody jej wytwarzania przez długi czas utrzymywano w tajemnicy. Do Europy ten szlachetny produkt trafił dopiero niemal 700 lat później, przywieziony przez podróżnika Marco Polo z dalekich wypraw do Chin. Po odkryciu receptury porcelany w Europie nic nie mogło powstrzymać pasma sukcesów „białego złota” na tym kontynencie. Wszędzie poszukiwano złóż glinki kaolinowej, aby zająć się produkcją porcelany.

Przedsiębiorstwo Polskie Fabryki Porcelany „Ćmielów” i „Chodzież” S.A. powstało przez połączenie dwóch najstarszych manufaktur porcelany w Polsce i może pochwalić się ponad 200-letnią tradycją. Firma wytwarza unikatowe wyroby porcelanowe dopracowane w najdrobniejszych szczegółach. Przy produkcji stawia na tradycyjny kunszt pracy ręcznej. Przedsiębiorstwo produkuje porcelanę w różnych stylach – od historycznych fasonów kolekcjonerskich po nowoczesne wyroby.

Początki fabryki w Ćmielowie sięgają roku 1790. Wtedy to garncarz Wojtas założył tu lokalną manufakturę produkującą garnki gliniane i fajans. W 1838 r. w fabryce rozpoczęto produkcję porcelany. Wkrótce z manufakturą zaczęli współpracować znani projektanci, tacy jak Wincenty Potacki czy Bogdan Wendorf. Fabryka w Chodzieży powstała w 1852 r. i początkowo wytwarzała tylko naczynia gliniane. Produkcja porcelany rozpoczęła się tu w 1896 r.

Duża, przeszklona witryna nowego salonu sprzedaży „Ćmielów – Chodzież” w Krakowie przyciąga wzrok i zachęca do wejścia do butiku. We wnętrzu starannie i z rozmysłem dobrano każdy element. Ekspozycje i stylistyka przypominają nieco muzeum, w którym kruche piękno porcelany jest prezentowane jak ekskluzywne dzieła sztuki.

Wnętrze sklepu nawiązuje do procesu produkcji porcelany. Regały przypominają fabryczne wózki, na których transportuje się produkty między procesami wypalania oraz glazurowania i zdobienia. Projektanci chcieli też optycznie oddzielić od siebie trzy ekskluzywne marki oferowane przez producenta. „Zależało nam na podkreśleniu cech szczególnych każdej marki, aby zwrócić uwagę na ich odrębność i uwidocznić ich wyjątkowy styl i specyfikę. Dzięki temu różne grupy klientów od razu znajdują tu to, czego szukają” – wyjaśnia Rafał Pawełoszek, dyrektor kreatywny pracowni architektonicznej AR Design. Stylistyka ekspozycji ma w neutralny, lecz wyrazisty sposób odzwierciedlać charakter każdej z marek. Linia produktów „Ćmielów” obejmuje klasyczne, tradycyjne zestawy porcelany. Na tle czarnych i antracytowych laminatów HPL prezentuje się elegancko i szlachetnie. Linia „Chodzież” to porcelana o współczesnym charakterze. Tu również wykorzystano imitujące drewno laminaty, dzięki którym wysokiej klasy produkty codziennego użytku ukazują swoją funkcjonalność i urok. W części prezentującej linię „Ćmielów Design Studio” króluje natomiast biel. W przypadku tej nowoczesnej marki na pierwszy plan wysuwają się czyste formy i minimalistyczny styl. W całym salonie sprzedaży użyto matowych powierzchni, co pozwoliło stworzyć dyskretne, a zarazem eleganckie tło dla asortymentu. Dzięki przemyślanej koncepcji oświetleniowej delikatne wyroby ceramiczne nabierają szczególnego blasku i uwidaczniają swoją kruchość i filigranowość.

W przyszłości planowane jest otwarcie kolejnych salonów sprzedaży tego typu z porcelaną z Ćmielowa i Chodzieży w innych polskich miastach.

Tekst: Jule Milbrett Zdjęcia: AR Design

(Kasia)

0

 
 
  • Design 
02.08.2018 - by Kasia

Piękne wnętrza mają siłę przyciągania, zapadają w pamięć i sprawiają, że chcemy do nich wracać. Nowy produkt Pfleiderer (...)

11.06.2018 - by Marta

Oto realizowany w Polsce projekt, w ramach którego architekt Piotr Kuczia na niewielkiej powierzchni wprowadza innowacyjne, oryginalne i (...)

04.06.2018 - by Marta

W firmie Geberit AG, która jest liderem rynku produktów sanitarnych, powiązanie przemysłu i natury odgrywa szczególną rolę, ponieważ (...)

28.05.2018 - by Kasia

Delikatna, nieskazitelna, śnieżnobiała. Porcelana, cieniutka odmiana ceramiki wyprodukowana po raz pierwszy w VII w., do dziś uchodzi za (...)

21.05.2018 - by Kasia

Parter stylowego hotelu Le Méridien w pobliżu Opery Wiedeńskiej zmienił się w przyjazne, ekstrawaganckie miejsce, w którym w (...)

07.05.2018 - by Marta

Kolekcja blatów Premium Pfleiderer to rozwiązanie dla tych, którzy od materiałów wykończeniowych oczekują czegoś więcej niż wyłącznie estetyki. (...)

27.04.2018 - by Marta

Piękno laminatów HPL Pfleiderer kryje się nie tylko w wyjątkowych dekorach, ale również w fascynujących strukturach, które sprawiają, (...)

06.03.2018 - by Kasia

Marmur to materiał ponadczasowy, który wnętrzom dodaje elegancji oraz luksusu. Dzięki plastycznym właściwościom można stosować go na różne (...)

22.02.2018 - by Kasia

Meble kuchenne w super matowym wykończeniu to współczesny element pożądania. Dzięki laminatom Xtreme Matt firmy Pfleiderer - o (...)

09.01.2018 - by Kasia

Styl industrialny ma wielu zwolenników. Jego zaletą jest różnorodność, która pozwala na jednej przestrzeni zastosować wiele materiałów - (...)