Wybór języka:
11.06.2018 - by Marta

Wormhouse: ekologiczny i designerski

Oto realizowany w Polsce projekt, w ramach którego architekt Piotr Kuczia na niewielkiej powierzchni wprowadza innowacyjne, oryginalne i zrównoważone rozwiązania architektury wewnętrznej i zewnętrznej, zapewniające optymalny stosunek wydajności do ceny. Płyty Pfleiderer LivingBoard występują tu w nowej roli, ponieważ Piotr Kuczia wykorzystuje je nie tylko w kuchni, na ścianach i sufitach, lecz także tworzy za ich pomocą składane meble, łóżko, a nawet części fasady zewnętrznej.

„Kształt domu jest logiczną odpowiedzią na kształt działki, która jest bardzo wąska i długa” – wyjaśnia architekt Piotr Kuczia. Wybrane rozwiązanie pozwala idealnie wykorzystać powierzchnię. Pomysł na projekt pomysł na projekt powstał w w napływie weny. „Była piękna pogoda. Siedziałem z filiżanką kawy na rynku w Krakowie i nagle przed oczami ukazał mi się kształt domu. Szybko naszkicowałem go na serwetce” – wyjaśnia architekt z uśmiechem. Nie myślał przy tym o żadnych robakach – nazwa „wormhouse” (ang. dom-robak) powstała dopiero później ze względu na wygląd budynku.

Dla inwestora, który sam też jest artystą, od samego początku ważny był aspekt ekologiczny. W projekcie brakowało jednak środków na skomplikowane, energooszczędne rozwiązania techniczne. Dlatego projektanci podeszli do sprawy inaczej. „Zmniej szyliśmy powierzchnię całkowitą, co pozwala nam obniżyć nie tylko koszty budowy, lecz także zaoszczędzić na energii zużywanej podczas eksploatacji” – wyjaśnia Piotr Kuczia. O skuteczną izolację budynku zadba tzw. fasada membranowa. Specjalnie zaprojektowane „żebra” z płyty Pfleiderer LivingBoard zostaną w tym celu pokryte niezwykle odporną, lekko przezroczystą membraną. W przestrzeniach między nimi powstanie w ten sposób swego rodzaju bufor ciepła. „Płyta firmy Pfleiderer idealnie nadaje się do tego projektu” – mówi Piotr Kuczia. „Umożliwia bardzo łatwą obróbkę i powstaje z poszanowaniem zasobów”. Przy produkcji płyt LivingBoard stosowane jest wyłącznie świeże drewno leśne i produkty uboczne z tartaków (np. obcięte brzegi lub końcówki) pochodzące z lasów z certyfikatem PEFC™ lub FSC®, co ogranicza marnowanie zasobów drewna.

„Staramy się też wykorzystać wszelkie odpady , które powstają podczas budowy. Przykładowo, aby żebra membrany nie były zbyt ciężkie, ich części zostały wyfrezowane. Z pozostałości zaprojektowałem konstrukcję łóżka, która później za pomocą cięgna zostanie zamocowana na suficie sypialni“
Piotr Kuczia„Staramy się też wykorzystać wszelkie resztki, które wytwarzamy podczas budowy. Przykładowo, aby żebra membrany nie były zbyt ciężkie, ich części zostały wyfrezowane. Z pozostałości zaprojektowałem konstrukcję łóżka, która później za pomocą cięgna zostanie zamocowana pod sufitem sypialni”. Choć czteroosobowa rodzina, która ma w przyszłości zamieszkać w tym domu, ma do dyspozycji tylko 100 m², dzięki kreatywnym rozwiązaniom nie powinno jej brakować przestrzeni ani komfortu. Pod opuszczaną konstrukcją łóżka na tej samej zasadzie ma więc powstać kącik wypoczynkowy ze składanymi meblami, które przyszli mieszkańcy w razie potrzeby będą mogli bez trudu rozłożyć. „Z uwagi na szczególnie niską emisję szkodliwych substancji zastosowanie płyt LivingBoard we wnętrzu domu nie budzi żadnych wątpliwości” – wyjaśnia Piotr Kuczia. Płyty LivingBoard są produkowane przy użyciu kleju bez formaldehydów. Dzięki temu emisja formaldehydów jest porównywalna z emisją naturalnego drewna, a zarazem niższa od wytycznych określonych w certyfikacie «Niebieski anioł»”.

Możliwość składania elementów przewija się przez cały projekt. „Mamy mało miejsca, dlatego jesteśmy zdani na funkcjonalne meble i pomysły” – mówi architekt. „Łazienka to na przykład tylko 4 m². Dzięki wpuszczanej wannie ze składaną osłoną z produktów firmy Pfleiderer zmieścimy tam dodatkowo dwa prysznice i instalacje sanitarne”. Składane będą również wielkie okna frontowe domu. Pozwoli to otworzyć je całkowicie na obu krańcach budynku i delektować się widokiem przyrody. „Także w łazience będzie można całkiem otworzyć okno, łącząc w ten sposób otoczenie i wnętrze w jedną całość. To marzenie wielu architektów. Co więcej, dom wydaje się przez to niezwykle obszerny” – opowiada.

Wszystkie materiały zostaną użyte w stanie surowym. „Z jednej strony zaoszczędzimy na malowaniu i tynkowaniu, z drugiej wykorzystamy nieotynkowany beton, drewno z odzysku i płyty wiórowe do nadania wnętrzu wyjątkowego charakteru loft u” – wyjaśnia Piotr Kuczia. Markus David, który opiekuje się projektem ze strony firmy Pfleiderer, jest pod wrażeniem: „Cała ta koncepcja jest po prostu fascynująca. Bardzo się cieszę, mogąc obserwować, jak różnorodnie ktoś tak kreatywny jak Piotr Kuczia wykorzystuje nasz materiał. Nie trzyma się utartych standardów i nadaje produktowi nowe funkcje. Bez dodatkowych powłok czy laminatów Duropal HPL sprawia, że płyta staje się produktem czysto designerskim. Warto zauważyć, że projekt jest w pełni zgodny z koncepcją One Pfleiderer” – mówi. „Nie tylko dlatego, że Piotr Kuczia to polski architekt mieszkający w Niemczech, lecz także z uwagi na fakt, że jesteśmy w stałym kontakcie z polskimi kolegami, aby wspierać projekt jak najsprawniej i najlepiej z logistycznego punktu widzenia. Dobrze nam się współpracuje”.

Tekst: Jule Milbrett Zdjęcia: Piotr Kuczia Wizualizacje: Alek Pluta

(Marta)

0

 
 
31.08.2018 - by Kasia

Jedną z najbardziej newralgicznych powierzchni w kuchni jest ściana nad blatem, która pełni nie tylko funkcję dekoracyjną, ale (...)

27.08.2018 - by Kasia

Blat kuchenny to powierzchnia szczególna. Z jednej strony, najbardziej wyeksponowana, z drugiej zaś, najmocniej narażona na działanie wilgoci, (...)

24.08.2018 - by Marta

Metale i materiały nimi inspirowane na dobre rozgościły się w meblarstwie i aranżacji wnętrz, zdobywając coraz liczniejsze grono (...)

17.08.2018 - by Kasia

Wyspa w kuchni to modne rozwiązanie, a też bardzo praktyczne. Nie ma wątpliwości, że jest to sposób urządzania (...)

15.08.2018

Wygodny kącik do nauki można zaaranżować w praktycznie każdym pomieszczeniu. Co więcej, można urządzić go tak, by stał (...)

02.08.2018 - by Kasia

Piękne wnętrza mają siłę przyciągania, zapadają w pamięć i sprawiają, że chcemy do nich wracać. Nowy produkt Pfleiderer (...)

31.07.2018 - by Kasia

Kolorowe mozaiki, słońce, piasek i lazurowa woda, soczyste cytrusy oraz majestatyczne piękno gór. Brzmi jak bajka? To magia (...)

23.07.2018 - by Marta

Otaczający szpital w Leverkusen park stał się inspiracją dla projektu, który przenosi odwołujące się do różnych zmysłów elementy (...)

18.07.2018 - by Kasia

Minimalistyczna i odważna kolekcja dekorów – Black coffee od Pfleiderer, to ciekawy sposób na aranżację nowoczesnego wnętrza.

17.07.2018 - by Marta

Kuchnia jest sercem domu, to tutaj spędzamy czas z rodziną, jedząc wspólne śniadania lub popijając poranną kawę. (...)