Wybór języka:
21.05.2018 - by Kasia

Coś nowego, coś starego

Parter stylowego hotelu Le Méridien w pobliżu Opery Wiedeńskiej zmienił się w przyjazne, ekstrawaganckie miejsce, w którym w uroczy sposób łączy się stare i nowe, tradycję i nowoczesny styl życia. Do harmonijnej realizacji tej pełnej kontrastów koncepcji architektonicznej firmy BEHF Architects przyczyniły się również różnorodne produkty firmy Pfleiderer.

Le Méridien to międzynarodowa sieć cztero- i pięciogwiazdkowych hoteli, obejmująca ponad 120 obiektów na całym świecie. Hotel w Wiedniu leży w samym centrum miasta, między Operą Wiedeńską i Muzeum Historii Sztuki, przy reprezentacyjnej ulicy Ringstraße. Ten luksusowy obiekt ma w ofercie 294 stylowo urządzone pokoje i apartamenty. „Le Méridien Vienna” rozpoczął działalność w 2003 r. Po 13 latach i zmianie właściciela nadszedł czas na odświeżenie, dlatego we wrześniu 2016 r. ten wysokiej klasy hotel zaprezentował się w całkiem nowym, wytwornym stylu.

Wszystko zaczęło się od obiadu. Architekt Stephan Ferenczy spotkał się wtedy z dyrektorką hotelu, aby porozmawiać o potencjale i możliwościach obiektu. „Szybko stało się jasne, że hotel ma wiele szans na dalszy rozwój” – wspomina szef firmy BEHF Architects. „Po pierwszych niewielkich projektach i zmianie operatora wkrótce podjęto decyzję o pełnej przebudowie parteru”.

W wyniku modernizacji powstał nowy układ komplexu budynków, obejmujący m.in. domy narożne o zabytkowym charakterze. Goście mieli w ten sposób zyskać lepszą orientację, a wnętrze ukazać swoją nowoczesność i otwartość na świat. Dotychczasowe wejście do hotelu zostało przeniesione. Z nowego wejścia gość trafia przez przestronny przedsionek z polerowanego mosiądzu do jasno oświetlonej recepcji. W tym pomieszczeniu wzrok przykuwają dzieła sztuki współczesnej, meble recepcyjne z lśniących profili mosiężnych i stonowane, pokryte lustrami kolumny. „W wyposażeniu obsługowym dla kontrastu zastosowaliśmy czarną, matową powierzchnię firmy Pfleiderer, która wygląda bardzo szlachetnie, nawet jeśli optycznie odgrywa tu rolę tła. Powierzchnia jest jedwabista i przyjemna w dotyku, co stanowi jej dodatkową zaletę, ponieważ w tej strefie klienci mają z nią bezpośredni kontakt” – wyjaśnia Stephan Ferenczy. „Struktura XTreme Matt w kolorze wulkanicznej czerni to powierzchnia, która jest niezwykle odporna i niewrażliwa na pozostawiane odciski palców i inne tłuste ślady. Gwarantuje elegancki wygląd recepcji mimo jej nieprzerwanej eksploatacji” – dodaje Christian Schneider, doradca ds. rynku obiektowego w firmie Pfleiderer.

Na końcu recepcji, nieco niżej, znajduje się przestronna restauracja, w której można zjeść śniadanie i lunch. Przeszklony dach zapewnia tu dużo naturalnego światła, a wiszące ogrody z żywymi roślinami nadają wnętrzu lekkość i przyjazność. „W trakcie całego projektu dużo pracowaliśmy z cieniem, budowaniem nastroju za pomocą światła, zróżnicowanymi strukturami i profilami oraz niuansami i wariacjami” – mówi Stephan Ferenczy. „W przeciwieństwie do chłodnej, szlachetnej elegancji recepcji, tutaj za pomocą jasnych i ciepłych powierzchni stworzyliśmy spokojną i przytulną atmosferę, w której goście naprawdę mogą się zrelaksować i odpocząć” – wyjaśnia architekt. Po dołączeniu otaczających restaurację otwartych pomieszczeń można tu również organizować uroczystości dla nawet 3000 osób.

Interesujacym rowiązaniem architektonicznym jest przekształcenie dawnej recepcji z licznymi podporami i stosunkowo nisko umieszczonym sufitem w restaurację z barem. W ten sposób powstał ciąg pomieszczeń utrzymanych w łagodnych, ciemnych kolorach, ze swobodnym i wygodnym wyposażeniem. Z przestrzeni tej można korzystać zarówno w ciągu dnia, jak i wieczorem oraz w godzinach nocnych. „Również w tych sąsiednich pomieszczeniach kontynuujemy zabawę jasnymi i ciemnymi powierzchniami, aby połączyć przytulność i elegancję” – opowiada Stephan Ferenczy.

Projekt i powiązane z nim prace budowlane przeprowadzono w bardzo krótkim czasie w trakcie działania hotelu. Aby sprostać takiemu wyzwaniu czasowemu i logistycznemu, niezbędni są niezawodni partnerzy: „Pfleiderer oferuje różnorodne produkty o sprawdzonej jakości. Zapewnia przy tym duży wybór powierzchni, dekorów i struktur. Zawsze gwarantuje dostępność produktów, dzięki czemu w przypadku kolejnych prac budowlanych lub uzupełnień architektonicznych w razie potrzeby bez problemu możemy błyskawicznie zaopatrzyć się w jednakowe produkty tej samej jakości. Dla mnie, architekta, to ważny aspekt, gdy pracuję nad projektem o tak zróżnicowanym potencjale i tak wielu możliwościach”.

Tekst: Jule Milbrett Zdjęcia: © Rupert Steiner

(Kasia)

0

 
 
  • Architektura 
23.07.2018 - by Marta

Otaczający szpital w Leverkusen park stał się inspiracją dla projektu, który przenosi odwołujące się do różnych zmysłów elementy (...)

18.06.2018 - by Kasia

Ściany stanowią jeden z największych elementów aranżacji wnętrza, dlatego sposób ich wykończenia powinien być zdumiewający. Pfleiderer ma na (...)

11.06.2018 - by Marta

Oto realizowany w Polsce projekt, w ramach którego architekt Piotr Kuczia na niewielkiej powierzchni wprowadza innowacyjne, oryginalne i (...)

21.05.2018 - by Kasia

Parter stylowego hotelu Le Méridien w pobliżu Opery Wiedeńskiej zmienił się w przyjazne, ekstrawaganckie miejsce, w którym w (...)

23.03.2018 - by Marta

Informacja o strategicznych kierunkach rozwoju firmy oraz prezentacja nowości w ofercie to motyw przewodni spotkania firmy Pfleiderer z (...)

15.02.2018 - by Marta

Niezwykle funkcjonalne w zastosowaniu laminaty HPL, stanowią doskonały wprost materiał do wykończenia wnętrz. Szczególnie, jeśli na jednej szali (...)

08.02.2018 - by Marta

Może wydawać się to zaskakujące, ale nasz kraj jest liderem w Europie Środkowo-Wschodniej, w dziedzinie zrównoważonego budownictwa. Już (...)

31.01.2018 - by Kasia

Aranżując wnętrza poszukujemy materiałów trwałych i ponadczasowych, które przez długi czas będą cieszyły nasze oczy. Wszystkie te cechy (...)

15.11.2017 - by Kasia

W posiadaniu domu najczęściej przerażają nas koszty związane z jego utrzymaniem. Rachunki za wodę i prąd, ale przede (...)

02.11.2017 - by Kasia

Płyty drewnopochodne Pfleiderer to doskonały budulec do tworzenia podłóg, ścian - zarówno tych działowych, jak i zewnętrznych, a (...)