Wybór języka:
23.11.2017 - by profundo

Optyczne powiększanie przestrzeni w 5 krokach

Choć mówi się, że małe jest piękne – nie zawsze dotyczy to wnętrz, w których przebywamy. Zazwyczaj lepiej czujemy się w pomieszczeniach większych, przestronnych. Na szczęście niewielki metraż nie jest z góry skazany na porażkę – wnętrza możemy bowiem optycznie powiększyć. Jak to zrobić?

Krok pierwszy: Postaw na lustra

Najbardziej oczywistym i stosunkowo prostym trikiem na optyczne powiększenie przestrzeni jest odpowiednie rozmieszczenie luster. Mogą one sprawić, że będziemy odnosić wrażenie nawet dwukrotnie większej przestrzeni! Dzięki nim możemy poszerzyć wnętrze (wieszając lustra poziomo) lub podwyższyć je (wieszając lustra pionowo).

Warto pamiętać, że najlepsze efekty uzyskamy tu, kiedy powiesimy lustra naprzeciwko wejścia do pomieszczenia. Doskonale sprawdzi się tu także zastosowanie luster na dużej powierzchni, na przykład na przesuwnych drzwiach szafy – uzyskamy dzięki temu wrażenie głębi. Warto też wiedzieć, że najlepsze efekty uzyskamy, kiedy rama lustra będzie prosta i subtelna.

Krok drugi: Wybieraj meble wykończone na wysoki połysk

Poza zastosowaniem luster, efekt optycznego powiększenia przestrzeni uzyskamy także dzięki zastosowaniu szkła we wnętrzach lub frontów mebli wykończonych na wysoki połysk. Takie materiały odbijają światło, co sprawia, że pomieszczenie wydaje się znacznie większe, niż jest w rzeczywistości. Doskonale sprawdzą się w nowoczesnych wnętrzach – pasują zarówno do salonu, jak i do kuchni czy łazienki.

Krok trzeci: Staraj się ograniczyć górną zabudowę

Krok trzeci, a więc ograniczenie górnej zabudowy, doskonale sprawdzi się w małych kuchniach. Jeśli dysponujemy w tym pomieszczeniu niewielkim metrażem – powinniśmy zastanowić się nad ograniczeniem zabudowy do szafek niskich, podblatowych. Dzięki temu unikniemy przytłaczającego wrażenia. Nad tymi szafkami możemy powiesić półki, aby mieć gdzie przechowywać potrzebne nam produkty, a jednocześnie zapewnić sobie większe poczucie przestrzeni.

Jednak jeśli z jakiegoś powodu nie chcemy lub nie możemy całkowicie zrezygnować z szafek górnych – zastosujmy w nich szklane fronty.

Krok czwarty: Zdecyduj się na jasne barwy

Na percepcję przestrzeni we wnętrzach niebagatelny wpływ mają także kolory ścian. Najogólniej rzecz ujmując – jasne, pastelowe barwy optycznie powiększają pomieszczenia, ponieważ odbijają światło. Z kolei ciemne barwy wspomniane światło pochłaniają, sprawiając, że pomieszczenie wydaje się wizualnie mniejsze.

Krok piąty: Zrezygnuj z dodatków

Mniej znaczy więcej. Ostatnim prezentowanym dziś krokiem do optycznego powiększenia przestrzeni jest postawienie na minimalizm we wnętrzach, a zatem – rezygnacja ze zbyt dużej liczby dodatków: drobiazgów, pamiątek, wszelkiego rodzaju szpargałów. Im mniej ich wyeksponujemy – tym więcej przestrzeni uzyskamy. Pomieszczenie będzie znacznie lżejsze w odbiorze, bardziej uporządkowane.  

(profundo)

0

 
 
18.03.2018 - by profundo

Urządzasz kuchnię i nie wiesz jaki blat wybrać? Oto złota dziesiątka dekorów Pfleiderer, inspirowanych pięknem kamienia i naturalnego (...)

06.03.2018 - by profundo

Marmur to materiał ponadczasowy, który wnętrzom dodaje elegancji oraz luksusu. Dzięki plastycznym właściwościom można stosować go na różne (...)

27.02.2018 - by profundo

Blat kuchenny to powierzchnia szczególna. Z jednej strony, najbardziej wyeksponowana, z drugiej zaś, najmocniej narażona na działanie (...)

22.02.2018 - by profundo

Meble kuchenne w super matowym wykończeniu to współczesny element pożądania. Dzięki laminatom Xtreme Matt firmy Pfleiderer - o (...)

19.02.2018 - by profundo

Urządzenie małej łazienki to duże wyzwanie, ale jak najbardziej możliwe. Dzięki tym metodom z łatwością zamienisz małą przestrzeń (...)

15.02.2018 - by profundo

Niezwykle funkcjonalne w zastosowaniu laminaty HPL, stanowią doskonały wprost materiał do wykończenia wnętrz. Szczególnie, jeśli na jednej szali (...)

08.02.2018 - by profundo

Może wydawać się to zaskakujące, ale nasz kraj jest liderem w Europie Środkowo-Wschodniej, w dziedzinie zrównoważonego budownictwa. Już (...)

31.01.2018 - by profundo

Aranżując wnętrza poszukujemy materiałów trwałych i ponadczasowych, które przez długi czas będą cieszyły nasze oczy. Wszystkie te cechy (...)

18.01.2018 - by profundo

Na popularności zyskuje w ostatnich latach połączenie kuchni z salonem. Czy aby na pewno jest to praktyczne rozwiązanie? (...)

15.01.2018 - by profundo

Ilość i różnorodność materiałów wykończeniowych do kuchni może przyprawić o zawrót głowy. Na szczęście aranżując kuchnię nie musimy (...)