Wybór języka:
23.11.2017 - by Marta

Optyczne powiększanie przestrzeni w 5 krokach

Choć mówi się, że małe jest piękne – nie zawsze dotyczy to wnętrz, w których przebywamy. Zazwyczaj lepiej czujemy się w pomieszczeniach większych, przestronnych. Na szczęście niewielki metraż nie jest z góry skazany na porażkę – wnętrza możemy bowiem optycznie powiększyć. Jak to zrobić?

Krok pierwszy: Postaw na lustra

Najbardziej oczywistym i stosunkowo prostym trikiem na optyczne powiększenie przestrzeni jest odpowiednie rozmieszczenie luster. Mogą one sprawić, że będziemy odnosić wrażenie nawet dwukrotnie większej przestrzeni! Dzięki nim możemy poszerzyć wnętrze (wieszając lustra poziomo) lub podwyższyć je (wieszając lustra pionowo).

Warto pamiętać, że najlepsze efekty uzyskamy tu, kiedy powiesimy lustra naprzeciwko wejścia do pomieszczenia. Doskonale sprawdzi się tu także zastosowanie luster na dużej powierzchni, na przykład na przesuwnych drzwiach szafy – uzyskamy dzięki temu wrażenie głębi. Warto też wiedzieć, że najlepsze efekty uzyskamy, kiedy rama lustra będzie prosta i subtelna.

Krok drugi: Wybieraj meble wykończone na wysoki połysk

Poza zastosowaniem luster, efekt optycznego powiększenia przestrzeni uzyskamy także dzięki zastosowaniu szkła we wnętrzach lub frontów mebli wykończonych na wysoki połysk. Takie materiały odbijają światło, co sprawia, że pomieszczenie wydaje się znacznie większe, niż jest w rzeczywistości. Doskonale sprawdzą się w nowoczesnych wnętrzach – pasują zarówno do salonu, jak i do kuchni czy łazienki.

Krok trzeci: Staraj się ograniczyć górną zabudowę

Krok trzeci, a więc ograniczenie górnej zabudowy, doskonale sprawdzi się w małych kuchniach. Jeśli dysponujemy w tym pomieszczeniu niewielkim metrażem – powinniśmy zastanowić się nad ograniczeniem zabudowy do szafek niskich, podblatowych. Dzięki temu unikniemy przytłaczającego wrażenia. Nad tymi szafkami możemy powiesić półki, aby mieć gdzie przechowywać potrzebne nam produkty, a jednocześnie zapewnić sobie większe poczucie przestrzeni.

Jednak jeśli z jakiegoś powodu nie chcemy lub nie możemy całkowicie zrezygnować z szafek górnych – zastosujmy w nich szklane fronty.

Krok czwarty: Zdecyduj się na jasne barwy

Na percepcję przestrzeni we wnętrzach niebagatelny wpływ mają także kolory ścian. Najogólniej rzecz ujmując – jasne, pastelowe barwy optycznie powiększają pomieszczenia, ponieważ odbijają światło. Z kolei ciemne barwy wspomniane światło pochłaniają, sprawiając, że pomieszczenie wydaje się wizualnie mniejsze.

Krok piąty: Zrezygnuj z dodatków

Mniej znaczy więcej. Ostatnim prezentowanym dziś krokiem do optycznego powiększenia przestrzeni jest postawienie na minimalizm we wnętrzach, a zatem – rezygnacja ze zbyt dużej liczby dodatków: drobiazgów, pamiątek, wszelkiego rodzaju szpargałów. Im mniej ich wyeksponujemy – tym więcej przestrzeni uzyskamy. Pomieszczenie będzie znacznie lżejsze w odbiorze, bardziej uporządkowane.  

(Marta)

0

 
 
11.06.2018 - by Marta

Oto realizowany w Polsce projekt, w ramach którego architekt Piotr Kuczia na niewielkiej powierzchni wprowadza innowacyjne, oryginalne i (...)

04.06.2018 - by Marta

W firmie Geberit AG, która jest liderem rynku produktów sanitarnych, powiązanie przemysłu i natury odgrywa szczególną rolę, ponieważ (...)

28.05.2018 - by Kasia

Delikatna, nieskazitelna, śnieżnobiała. Porcelana, cieniutka odmiana ceramiki wyprodukowana po raz pierwszy w VII w., do dziś uchodzi za (...)

21.05.2018 - by Kasia

Parter stylowego hotelu Le Méridien w pobliżu Opery Wiedeńskiej zmienił się w przyjazne, ekstrawaganckie miejsce, w którym w (...)

15.05.2018 - by Kasia

Czy wiesz gdzie w Twoim domu jest najwięcej bakterii i wirusów? Wcale nie w toalecie! Jak pokazują badania, (...)

07.05.2018 - by Marta

Kolekcja blatów Premium Pfleiderer to rozwiązanie dla tych, którzy od materiałów wykończeniowych oczekują czegoś więcej niż wyłącznie estetyki. (...)

02.05.2018 - by Kasia

Podczas tegorocznych targów designu iSaloni w Mediolanie, odbyła się impreza, będąca nie lada gratką dla miłośników pięknych kuchni (...)

27.04.2018 - by Marta

Piękno laminatów HPL Pfleiderer kryje się nie tylko w wyjątkowych dekorach, ale również w fascynujących strukturach, które sprawiają, (...)

24.04.2018 - by Kasia

Redakcja „Harvard Business Review Polska” we współpracy z Departamentem Zarządzania Aktywami DM TMS Brokers S.A oraz ze Stowarzyszeniem (...)

22.04.2018 - by Marta

W minionym tygodniu Pfleiderer uczestniczył w III Targach Budownictwa Drewnianego "Drewdom", które odbyły się 20-22 kwietnia br. w (...)